Забременяване по време на неплатен отпуск

06.11.2019, 20:40 1935 1

06.11.2019, 20:40
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Дано да пиша на правелното място. Благодаря предварително за помощта. Въпросът ми е следния: В неплатен отпуск съм в период от една година, по мое желание, през тази година, в която съм в неплатен. Забременях. В момента съм чужбина, неплатения ми още не е изтекъл до 01.03.2020 година е и възнамерявам да се върна в България дотогава. Как да постъпя за да мога да взимам майчинство? Мога ли от неплатен да изляза в болничен и след това в майчинство и това, че съм била в неплатен ще намали ли стойността на самата сума от майчинство? Благодаря!
#1 | 06.11.2019, 20:56
Публикации: 9297 / 1557
Може от неплатен в болничен само в рамките на 30-те работни дни,които се зачитат за осигурителен стаж (от 01.01.2020 до около 12-13.02.2020 ). Извън тези дни неплатеният не се зачита за стаж, не се водите осигурена за общо заболяване и майчинство /ОЗМ/и нямате право на обезщетение при настъпване на този риск.
За да ползвате болничен и майчинство, в денят преди това трябва за сте била осигурена за ОЗМ в България. Освен това за болничен поради заболяване се изисква минимум 6 месеца общ стаж с осигуровки за ОЗМ, а за болничен за бременност и раждане - 12 месеца.

Естествено, че неплатения ще намали размера на болничния  и майчинството. Освен асо заплатата Ви не е била минималната или под нея
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група