Продажби от физическо лице данъци и осигуровки.

25.02.2020, 00:20 750 19
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.02.2020, 00:20
Публикации: 7 / 0
Имам следния казус. Препродавам неща чрез интернет платформи olx, Facebook и тн... За тази година(2020) оборот от примерно 10000лв . Освен данък 15% печалба - 1500 лв  , дължа ли осигоровки за тези пари , като се има предвид, че и работя и ме осигоряват на 1000лева бруто . Ще съм благодарен ако получа отговор защото искам на края на годината да си платя дължимото и искам да съм подготвен . Ако трябва да се плащат осигоровки какъв е процента от 10000 лв за тази година .   
#1 | 25.02.2020, 01:04
Публикации: 176 / 2
Регистриран ли сте като търговец?
#2 | 25.02.2020, 02:18
Публикации: 48 / 3
Регистриран ли сте като търговец?
Какво значение има ?
 Чл.26  (7) (Предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) По реда на ал. 1 - 6 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец.

  Monto прихотви се и за 19.8% осигуровки. Ако през 2019 месечната имаш заплата 3000 лв и повече  тогава само 15%.
 Промяната е от началото на 2019 г.
  КСО
Чл.4 ал.3
Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица;
 Напиши в гугъл "годишно изравняване на осигурителния доход".
 Ако имаш фактури за купените стоки , тогава  ще платиш само на разликата между 10000 лв и сборът от фактурите на покупките.  Все едно си ЕТ. Няма значение , че не си регистран в ТР като ЕТ.
 

 
#3 | 25.02.2020, 09:27
Публикации: 7 / 0
Да разбирам така 15% + 19.8 % =34.8% от 10000 на края на годината трябва да  внеса 3480 лв на държавата ( нямам фактури , нямам фирма ) .
#4 | 25.02.2020, 09:48
Публикации: 7 / 0
Да разбирам така 15% + 19.8 % =34.8% от 10000 на края на годината трябва да  внеса 3480 лв на държавата ( нямам фактури , нямам фирма ) .
#5 | 25.02.2020, 09:53
Публикации: 6730 / 989
Защо само 19,8%, а здравните? И те се дължат съгл. чл.40, ал.1 т.2 от ЗЗО
Та процентите са 27,8.
 песмятането е така:
При доход 1000 лв се смятат осигуровките /278 лв/, те се приспадат /1000-278=722/ и върху остатъка се дължи данък /15% от 722=108,30/ или общо за държавата: 386,30
#6 | 25.02.2020, 10:47
Публикации: 176 / 2
Да разбирам така 15% + 19.8 % =34.8% от 10000 на края на годината трябва да  внеса 3480 лв на държавата ( нямам фактури , нямам фирма ) .
След като нямате никаква регистрация, не можете да докажете разходите си, НАП ще Ви обложат целия приход, без приспаденето на каквито и да било разходи. Ето защо Ви попитах дали имате поне ЕТ или по-добрия вариант ЕООД, не че ако и там ги нямахте ситуациата щеше да е по-различна. ХХХХХ е права за осигуровките, не са 19,8%.
#7 | 25.02.2020, 11:27
Публикации: 7 / 0
Благодаря за отговора много полезна информация напълно достатъчна .  :good:
#8 | 25.02.2020, 14:23
Публикации: 27 / 0
В Тази връзка и аз искам да попитам. През 2019 г. съм продала в ОЛХ старата си кола за 600 лв. и стария си диван за 180 лв. Аз мисля, че не трябва да подавам годишна декларация позовавайки се на необлагаемите доходи в чл.13 от ЗДДФЛ.
Правилно ли мисля?
#9 | 25.02.2020, 14:56
Публикации: 6301 / 1015
В Тази връзка и аз искам да попитам. През 2019 г. съм продала в ОЛХ старата си кола за 600 лв. и стария си диван за 180 лв. Аз мисля, че не трябва да подавам годишна декларация позовавайки се на необлагаемите доходи в чл.13 от ЗДДФЛ.
Правилно ли мисля?
Правилно :good:
#10 | 25.02.2020, 22:02
Публикации: 7 / 0
Стигнах до извода че трябва фирма. Фирма на пенсионер (нямам пари за осигуровки) , пенсионера ще е управител и сътрудник които ще се  самоусигорява (няма да взима заплата ) колко ще са осигуровките на месец : ако фирмата е ЕТ -? , ако фирмата е  ЕООД - ?
#11 | 25.02.2020, 22:23
Публикации: 6730 / 989
Осигуровките да еднакви. Поне авансовите. ЕТ изравнява осиг.доход на база печалбата, а собственика на ЕООД - върху доходите си като СОЛ (каквито може и да няма)
Данъка също е по-изгоден при ЕООД.

Колкото до "фирма на пенсионер": ако пенсионерът сте Вие и Вие си работите е добре. Ако фирмата е на пенсионер, но Вие, като непенсионер осъществявате дейност в тази фирма, тогава освен Вашите осигуровки ще трябва да плащате и за пенсионера.
#12 | 25.02.2020, 22:59
Публикации: 176 / 2
Стигнах до извода че трябва фирма. Фирма на пенсионер (нямам пари за осигуровки) , пенсионера ще е управител и сътрудник които ще се  самоусигорява (няма да взима заплата ) колко ще са осигуровките на месец : ако фирмата е ЕТ -? , ако фирмата е  ЕООД - ?
Като пенсионер не се поражда основание за осигуряване във фонд "Пенсии" към ДОО и ДЗПО, освен здравно. Но ако имате договор за управление и контрол, независимо от обстоятелството в първо изречение, сте задължен да бъдете осигурен и за пенсия.
#13 | 26.02.2020, 00:56
Публикации: 7 / 0
Нека приемем така правя ЕООД аз съм собственик :
1. собственикът на фирмата не е управител;
2. собственикът на фирмата не извършва трудова дейност във фирмата.
Назначавам пенсионер за управител самоосигуряващо се лице и  избира да внася само здравни осигуровки, което означава около 40 лв на месец. В това положение би трябвало за осигаровки като разход да са 40 лева на месец . Правилно ли разсъждавам или не
#14 | 26.02.2020, 05:36
Публикации: 238 / 35
Самоосигуряващо се лице може да бъде единствено собственикът на фирмата или съдружникът . Няма такова понятие назначено самоосигуряващо се лице.
#15 | 26.02.2020, 08:25
Публикации: 7 / 0
Добре той ще сътрудник с някакъв дял , и управител самоусигуряващо лице,  аз само съдружник без да съм управител и без да извършвам трудова дейност в фирмата . Тогава усигоровките за месец са само 40 лева.
#16 | 26.02.2020, 08:35
Публикации: 9154 / 1558
Добре той ще сътрудник с някакъв дял , и управител самоусигуряващо лице,  аз само съдружник без да съм управител и без да извършвам трудова дейност в фирмата . Тогава усигоровките за месец са само 40 лева.

Съдружник - така я наредихте вече работата.  :good:
#17 | 26.02.2020, 09:36
Публикации: 29 / 4
Добре той ще сътрудник с някакъв дял , и управител самоусигуряващо лице,  аз само съдружник без да съм управител и без да извършвам трудова дейност в фирмата . Тогава усигоровките за месец са само 40 лева.
И Вие за какво ще сте във фирмата? Само за да дадете един от двата лева капитал? Или да получавате дивидент?
#18 | 26.02.2020, 10:19
Публикации: 176 / 2
Добре той ще сътрудник с някакъв дял , и управител самоусигуряващо лице,  аз само съдружник без да съм управител и без да извършвам трудова дейност в фирмата . Тогава усигоровките за месец са само 40 лева.
Щом няма да полагате труд, няма да сте управител, а само съдружник - не дължите нищо. Но при ЕООД, ако не сте вие управител, а друг най-вероятно ще е по ДУК, а там осигуровките не са 40 лв., а върху осигурителен доход според отрасъла на дружеството Ви и заеманата длъжност.
#19 | 26.02.2020, 10:31
Публикации: 9154 / 1558
Добре той ще сътрудник с някакъв дял , и управител самоусигуряващо лице,  аз само съдружник без да съм управител

Е, явно не става въпрос за ЕООД. Човекът се ориентира в ситуацията.  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове