НО за гледане на дете до 8 г и граждански договор

01.03.2020, 19:23 2772 7

01.03.2020, 19:23
Публикации: 31 / 1
Извинявам се за лаическия въпрос, а и ако не е за този форум също, но: в НО за гледане на дете до 8 г. съм. Искам да работя на граждански договор за месец (сумата е над МРЗ). Как е по-изгодно за мен-този гражд. договор да е на мое име или на име на пенсионер (майка ми). Основния ми работодател ще бъде ли информиран по канален ред за този договор, кой и какви осигуровки дължи по него (а при пенсионер?)? Благодаря!
#1 | 01.03.2020, 21:07
Публикации: 9350 / 1573
Ако Вие сключите ГД, въпреки че сте в неплатен, сте "осигурен по смисъла на КСО" и би трябвало да Ви начислят осигуровки за пенкия и здравно.
Ако ТД е с пенсионер,  то той може да избира дали да има осигуровки за пенсия или само здравни.
В двата случая се дължи данък върху дохода.
ГД с пенсионер е по-"икономичен", но в крайна сметка ГД се сключва с този,   сето ще свърши работата или изпълни услугата.
#2 | 02.03.2020, 00:06
Публикации: 31 / 1
А основния ми работодател бива ли уведомяван автоматично за сключения ГД? кога се внася ДОД - сега при подписване или догодина, след подаване на дан. декларация? И от кой се внася ДОД - от мен или от работодателя по ГД? Пенсионерите не са ли осигурени здравно,? трябва ли да се внасят здравни осигуровки на пенсионер? Благодаря!
#3 | 02.03.2020, 07:00
Публикации: 9350 / 1573
А основния ми работодател бива ли уведомяван автоматично за сключения ГД? - Не.
кога се внася ДОД - удържа се при плащането (освен ако не е през четвъртото тримесечие) и се внася до края на месеца, следващ тримесечието, през което е платено
от кой се внася ДОД - за първите три тримесечия от възложителят по ГД. За четвъртото - може от възложителя, може от Вас след подаване на ГДД.
Пенсионерите не са ли осигурени здравно,? - осигурени са
трябва ли да се внасят здравни осигуровки на пенсионер?  - при ГД над МРЗ(след приспадането на НПР), за какъвто питате, трябва да се внасят ЗО. По желание - може и осигуровки за пенсия.
#4 | 03.03.2020, 09:56
Публикации: 31 / 1
Много благодаря за изчерпателния отговор!:)
#5 | 03.03.2020, 12:54
Публикации: 31 / 1
...при граждански договор трябва да подам годишна данъчна декларация. Облага ли се дохода от гражданския договор с 10% ДДС след подаване на ГДД?
#6 | 03.03.2020, 17:37
Публикации: 9350 / 1573
Щом имате ГД, трябва да подадете ГДД. Независимо далиэданъка е удържан от възложителя или не.
Е, не се облага с ДДС, но с 10% данък - да. И не се облага цялата сума, а първо се приспадат нормативно признати разходи (обикновено 25%), след това се приспадат личните осигуровки (ако има такива) и остатъкът се облага с 10%
#7 | 03.03.2020, 21:42
Публикации: 31 / 1
Много благодаря отново!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група