Доходи от чужбина и ДДС

22.03.2020, 13:09 2806 9

22.03.2020, 13:09
Публикации: 827 / 69
Привет,
ФЛ с ТД, получава доходи от попълване на анкети за американски и немски сайтове, трябва ли да се регистрира по ЗДДС? Работи си от вкъщи, в България.
#1 | 22.03.2020, 14:44
Публикации: 827 / 69
Пояснявам, че тези доходи не са по трудови правоотношения.
#2 | 23.03.2020, 17:41
Публикации: 827 / 69
Побутвам темата... :blink:
Въпросът е как да се третира като услуга или като работа по граждански договор? Понеже има значение за регистрация по ЗДДС. Някой имал ли е подобен казус? :noexpression:
#3 | 23.03.2020, 18:45
Публикации: 148 / 10
Здравейте,

На база на информацията, която сте предоставили, си мисля следното. Доколкото разбирам физическото лице изпълнява тази дейност регулярно, а не инцидентно. Това ме води към заключение, че става дума за независима икономическа дейност. По тази причина смятам, че отговаря на определението за данъчно задължено лице по ЗДДС. Ключово е какъв е статута на получателя на услугите и къде е установил независимата си икономическа дейност. Приемам (с много условности), че американските сайтове са собственост на компания установена в USA, a немските на такава установена в Германия (ЕС). Това, че се оказват улсуги на клиенти в трети страни (USА) не изисква регистрация по закона. При положение обаче, че се оказват услуги на данъчно задължени лица от ЕС (Немската компания), то ще е налице основание за регистрация по ЗДДС (чл. 97а). Тази регистрация не би трябвало да плаши особено много лицето, понеже услугите, най-вероятно, ще са с място на изпълнение извън страната и няма да се начислява 20% ДДС върху стойността им.
Надявам се да съм помогнал. Ако предоставите още информация, ще се увеличи шанса да Ви бъде даден качествен съвет :)
#4 | 23.03.2020, 22:01
Публикации: 827 / 69
Здравейте,

На база на информацията, която сте предоставили, си мисля следното. Доколкото разбирам физическото лице изпълнява тази дейност регулярно, а не инцидентно. Това ме води към заключение, че става дума за независима икономическа дейност. По тази причина смятам, че отговаря на определението за данъчно задължено лице по ЗДДС. Ключово е какъв е статута на получателя на услугите и къде е установил независимата си икономическа дейност. Приемам (с много условности), че американските сайтове са собственост на компания установена в USA, a немските на такава установена в Германия (ЕС). Това, че се оказват улсуги на клиенти в трети страни (USА) не изисква регистрация по закона. При положение обаче, че се оказват услуги на данъчно задължени лица от ЕС (Немската компания), то ще е налице основание за регистрация по ЗДДС (чл. 97а). Тази регистрация не би трябвало да плаши особено много лицето, понеже услугите, най-вероятно, ще са с място на изпълнение извън страната и няма да се начислява 20% ДДС върху стойността им.
Надявам се да съм помогнал. Ако предоставите още информация, ще се увеличи шанса да Ви бъде даден качествен съвет :)
Благодаря за включването.
ФЛ попълва анкетитите регулярно, получавал е и възнаграждения, около 20 евро на годишна база. Всичко това се осъществява онлайн за ЮЛ (ООД). МСД е в Германия. Тоест би трябвало да се регистрира по чл. 97а от ЗДДС. Та в този ред на мисли, дали би могло дейността, за която е получило приходи, да бъде като граждански договор, т.к. по този начин няма да попада в обхвата на ДЗЛ, съотвно и необходимост от регистрация? Как мислите, вариант ли е?  :noexpression:
#5 | 24.03.2020, 11:23
Публикации: 11875 / 2161
Та в този ред на мисли, дали би могло дейността, за която е получило приходи, да бъде като граждански договор, т.к. по този начин няма да попада в обхвата на ДЗЛ, съотвно и необходимост от регистрация?

На какво основание точно гражданският договор ще извади от лицето на определението за ДЗЛ ?
#6 | 24.03.2020, 11:58
Публикации: 827 / 69
На какво основание точно гражданският договор ще извади от лицето на определението за ДЗЛ ?
Чл. 3, ал. 1 и чл. 3, ал. 3, т. 1 от ЗДДС.
#7 | 24.03.2020, 13:14
Публикации: 11875 / 2161
 чл. 3, ал. 3, т. 1 от ЗДДС.

Това основание зависи от условията на самия договор - стига да имате достатъчна аргументация - не става дума автоматично да се изключва ГД.
#8 | 24.03.2020, 13:30
Публикации: 827 / 69
Извинявайте, но може ли малко повече яснота, например кой граждански договор няма да попадне в този член?
#9 | 24.03.2020, 13:35
Публикации: 827 / 69
Допълвам, че немският сайт е общодостъпен, регистрираш се, приемаш Общите условия, и ако има анкета те уведомяват по мейл, в който е записано какво е възнаграждението и колко време отмема. Това имам като информация.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група