Нерегистрирани земеделски стопани

25.04.2020, 17:38 1270 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.04.2020, 17:38
Публикации: 8 / 0
Здравейте,

подават ли  нерегистрирани земеделски стопани ГДД по чл.50 за получени доходи от ДФ"Земеделие" под формата на субсидии? Съгласно указанията за подаване на ГДД от ЗДДФЛ е посочено, че  освободени да подават ГДД са физически лица от глава VI, чл.38, ал.15 от ЗДДФЛ, влязло в сила от 01.01.2019г.
Ако същите лица имат и доходи от трудови правоотношения отново ли не се подава ГДД?

Предварително благодаря за навременния отговор!
#1 | 25.04.2020, 17:48
Публикации: 119 / 18
Ако доходите Ви са само по чл. 38, ал. 15 и по трудов договор, по ойто работодателят е направил годишно изравняване и не ползвате някакво облекчение, не сте длъжни да подавате ГДД. Вижте чл. 52 от ЗДДФЛ.
#2 | 20.04.2021, 12:32
Публикации: 9 / 0
А нерегистрираните като ЗП с доход от субсидии кое приложение подават?
колко са НПР - 60% или 40%
Предварително благодатя
#3 | 20.04.2021, 13:45
Публикации: 9 / 0
А сега разбрах, въобще не подават декларация по чл.50, предполагам съответно и декларация по чл.55
#4 | 20.04.2021, 13:53
Публикации: 7522 / 1127
А сега разбрах, въобще не подават декларация по чл.50, предполагам съответно и декларация по чл.55
Защо да не подават ГДД по чл.50? нали имат доход, различен от ТД?

Приложение 3, код 3021 - Доходи под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, свързани с дейността по код 302, с изключение на обложените с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 15 от ЗДДФЛ

Е, ако дохода е обложен с окончателен данък по чл. 38, има право да не подава ГДД
#5 | 20.04.2021, 14:01
Публикации: 9 / 0
и кои са обложени с окончателен данък по реда на чл.38, ал.15 от ЗДДФл
Нещо не мога да разбера
#6 | 20.04.2021, 14:13
Публикации: 7522 / 1127
и кои са обложени с окончателен данък по реда на чл.38, ал.15 от ЗДДФл
Нещо не мога да разбера
Чл. 38 (15) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) С окончателен данък се облага брутната сума на придобитите от физически лица, нерегистрирани като земеделски стопани, облагаеми доходи, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, от Европейския фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет.

Ако е удържан данък, сумата трябва да е отразена в справката по чл.73, ал.1


#7 | 20.04.2021, 14:33
Публикации: 9 / 0
 В моя случай лицето не е арендодател например и да получи субсидията от арендател, който го отразява в справката по чл. 73,
В моя случай физическото лице директно получава субсидията от ДФЗ.
#8 | 20.04.2021, 14:37
Публикации: 10029 / 1722
 В моя случай физическото лице директно получава субсидията от ДФЗ.

Защо да не подават ГДД по чл.50? нали имат доход, различен от ТД?

Приложение 3, код 3021 - Доходи под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, свързани с дейността по код 302, с изключение на обложените с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 15 от ЗДДФЛ

Така де - като не попадате в това изключение следва подаване на Приложение 3.
#9 | 20.04.2021, 15:11
Публикации: 7522 / 1127
В моя случай физическото лице директно получава субсидията от ДФЗ.

Това, че директно е получил субсидията, нищо не значи. Вижте каква е субсидията, каква час от нея реално е платена, какво е декларирано от ДФЗ в справката по чл.73 и тогава си направете извода.
#10 | 22.04.2021, 13:27
Публикации: 9 / 0
А как да видя справката по чл.73 на ДФЗ ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група