Платен отпуск и клас за прослужено време

06.05.2020, 17:23 7855 13

06.05.2020, 17:23
Публикации: 13 / 1
Здравейте, не съм сигурна по следния въпрос-ако примерно лице има увеличение на класа от 0.6% на 1.2% през м. 05 и в същия този месец ползва платен отпуск примерно 5 дни каква заплата ще получи за м. 05?За отработените дни класът ще бъде 1.2%, начислен върху основната заплата, платеният отпуск ще се изчисли на база предходен месец с отработени 10 дни, където класът е бил 0.6%.Следователно заплатата би била по-ниска заради платения отпуск и ако го нямаше лицето щеше да получи по - голяма сума. Прилагате ли заради променения клас чл. 21,ал.2 от НСОРЗ за да актуализирате заплатата на лицето.?
#1 | 06.05.2020, 18:56
Публикации: 9323 / 1567
Следователно заплатата би била по-ниска заради платения отпуск и ако го нямаше лицето щеше да получи по - голяма сума.
Да
#2 | 06.05.2020, 19:15
Публикации: 13 / 1
Да, в смисъл е редно да е по- ниска ли?
#3 | 06.05.2020, 21:37
Публикации: 9323 / 1567
Да. В този случай за дните в отпуск възнаграждението е според заплатата от предходния месец и е логично да е по-ниско от възнаграждението за отработените дни
#4 | 06.05.2020, 22:22
Публикации: 13 / 1
И аз мисля така по принцип, но това което ме обърква е чл. 21,ал.2 от НСОРЗ.Според този член ако има актуализация на раб. заплата в месеца на ползване на отпуска се изплаща добавка с процентното увеличение на новата брутна заплата спрямо старата. Така ако променим основната заплата или класа в месеца на ползване на отпуск излиза, че работната заплата следва да е новата изцяло. От друга страна за какво ни е тогава чл. 177 от КТ след като винаги се изплаща новата заплата...
#5 | 07.05.2020, 13:22
Публикации: 4391 / 732
Честно казано, много години се чудя кому е нужна тази врътка с изчисленията на отпуските...

В НСОРЗ става въпрос за работните заплати, което аз разбирам като основните, договорените РЗ, а не стажа... въпреки че "работните заплати" е много общо казано и може и да включва всички елементи. Но все пак си мисля за без стажа.
#6 | 07.05.2020, 14:05
Публикации: 13 / 1
И аз си мислех без стажа обаче добавката се изчислява чрез съпоставяне на брутните заплати, поне така са написали. А в брутната заплата влиза и основната заплата и класът. Затова предполагам че и за него се отнася. Повечето ми познати въобще не начисляват никакви добавки, а ползват само чл. 177 от КТ.
#7 | 26.01.2023, 11:45
Публикации: 214 / 40
и аз разсъждавам сега по този казус, и категорично съм на мнението на Evlin и на ХХХХХ, защото в противен случай се обезсмисля изцяло чл.177 от КТ, а също и чл.17 и 18 от НСОРЗ, но сега сондирам мнения във фейсбук група за заплати, и там са убедени, че и за платения отпуск трябвало да се изплаща добавка по новия клас за прослужено време, което не намирам за правилно
#8 | 26.01.2023, 13:53
Публикации: 1705 / 207
Аз прилагам чл.21, ал.2 НСОРЗ в този случай.
Смисълът на разпоредбата е да “компенсира” работниците и служителите, които поради факта на ползване на платен годишен отпуск не получават увеличената си работна заплата, която биха получили ако не ползваха отпуск.
Източник: https://messages.mlsp.government.bg/arhiv/index21.php?page_no=349
#9 | 26.01.2023, 18:19
Публикации: 214 / 40
отговорите на МТСГ са ми ясни, повтарят едно и също, но все засягат разни индексации и увеличения на заплатата - това ок, въпреки че алинеята е написана тотално безсмислено (ако човек седне да мисли над логическата конструкция в текста, ще разбере, че нищо не може да се извлече от нея)
но при увеличение на клас не мисля, че трябва да се прилага - той се начислява само върху реално прослуженото време - тоест новият клас трябва да е за реално отработените дни през месеца, в който има и отпуск, а класът от миналия месец така или иначе си влиза в базата по чл.177 КТ
#10 | 17.09.2023, 22:06
Публикации: 286 / 9
Здравейте!
Ситуацията е следната - служителите на фирмата са в платен отпуск от 25.07 до 31.08.2023.
Вкарала съм отпуска за целия период и ми напрви впечатление, че програмата беше направила изчисления с доста по-голяма сума за получаване от това, което е за предния месец Юли. Плюс минус е програмата и друг път съм я хващала в грешка.
Сетих се, че преди бях чела някъде из форума, че за да изчисли правилно трябва да си начисля заплатите за Юли, което съм го направила и да въведа наново отпуска за целия Август и го направих. И сега за конкретното лице (което е на МРЗ +клас) ми е направило изчисления за платения отпуск върху минималната РЗ и не е отразило клас прослужено време. Много се обърках - не беше ли редно да се преизчисли добавката така че да не пада под възнаграждението, което ще получи лицето, ако си е на работа целия месец?
Изпращам изчисленията от програмата. Благодаря на отзовалите се!
#11 | 18.09.2023, 09:41
Публикации: 49 / 9
Привет!
Съвсем на пръв поглед - ако лицето е ползвало 5 /пет/ дни платен отпуск през юли, то тогава трябва да има 16 отработени дни, за да се получи 5+16=21 - толкова са  работните дни за юли. Това е на общо основание, но тъй като виждам, че сте на СИРВ, там вероятно има някакви отработени часове по график, които влияят на сметките. Вижда се и че базата от 601,42 лв се дели не на 16, а на 17 дни. /Иначе 601,42 си е вярно, НО за 16 дни!/
#12 | 18.09.2023, 11:15
Публикации: 364 / 42

 И сега за конкретното лице (което е на МРЗ +клас) ми е направило изчисления за платения отпуск върху минималната РЗ и не е отразило клас прослужено време. Много се обърках - не беше ли редно да се преизчисли добавката така че да не пада под възнаграждението, което ще получи лицето, ако си е на работа целия месец?
Изпращам изчисленията от програмата. Благодаря на отзовалите се!

Програмата е изчислила дневната база за август / като в нея е включен класа/ 32.3 лв.,
а дневната база при МРЗ  е по-висока - 33.913... лв.
За това е начислена по-голямата сума, т.е. МРЗ.
НСОРЗ
"Чл. 19.
(2) Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата."


#13 | 18.09.2023, 13:31
Публикации: 2116 / 147
Здравейте!
Ситуацията е следната - служителите на фирмата са в платен отпуск от 25.07 до 31.08.2023.
Вкарала съм отпуска за целия период и ми напрви впечатление, че програмата беше направила изчисления с доста по-голяма сума за получаване от това, което е за предния месец Юли. Плюс минус е програмата и друг път съм я хващала в грешка.
Сетих се, че преди бях чела някъде из форума, че за да изчисли правилно трябва да си начисля заплатите за Юли, което съм го направила и да въведа наново отпуска за целия Август и го направих. И сега за конкретното лице (което е на МРЗ +клас) ми е направило изчисления за платения отпуск върху минималната РЗ и не е отразило клас прослужено време. Много се обърках - не беше ли редно да се преизчисли добавката така че да не пада под възнаграждението, което ще получи лицето, ако си е на работа целия месец?
Изпращам изчисленията от програмата. Благодаря на отзовалите се!
  Изчислете си го на ръка и го вкарайте. Трябва да получи добавка - така, че да получи новата заплата за м.07 и м.08- МРЗ + клас
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група