Осигуряване на няколко основания

14.06.2020, 20:20 1629 4

14.06.2020, 20:20
Публикации: 56 / 4
Здравейте!
Предстои ми да дам съвет: Как следва да се осигурява лице, работещо по трудов договор, което си открива ЕООД и ще бъде работещ собственик - минимум 2 ч/ден.
Целта е по-малко допълнителни осигуровки.(поне в началото)
Възможно ли е ДУК да бъде уговорено плащане пропорционално на отработено време, а оттам и по-малко осигуровки?
#1 | 14.06.2020, 20:58
Публикации: 352 / 19
Здравейте,
Повърхностно отговарям - намаляването на разходите за осигуряване в случая самоосигуряване при действаща икономическа дейност е възможно само като се избере вид на осигуряването, без осигурителни вноски за ф."ОЗМ".
Не ми е известна възможност за почасово самоосигуряване, както и осигуряване по ДУК без осигурителни вноски за ф."ПКБ" и ф."ОЗМ".
#2 | 14.06.2020, 21:52
Публикации: 9339 / 1571
Възможно ли е ДУК да бъде уговорено плащане пропорционално на отработено време, а оттам и по-малко осигуровки?
Не, не е възможно. При ДУ няма работно време. Дори в договора да е уговорено някакво почасово присъствие, осигуровките не може да са под МОД за управител /за 8 часа/ според дейността на фирмата.

Ако собственика е "работещ собственик", т.е. върши всичко във фирмата /не само да управлява/ и управлението е по ДУ, то е длъжен да се самоосигурява да дейността си извън управлението.
Най-икономичното е самоосигуряване върху 610 лв  без ДУ. При СОЛ също няма работно време
#3 | 14.06.2020, 22:43
Публикации: 352 / 19
Без да се заяждам и да скърцам, но впредвид молбите за специално наблюдение, "ако собственикът е "работещ собственик",т.е. върши всичко във фирмата..." и бисера до края на изречението Ви.
Ми, ако е "безработен собственик" и му търсят работа, т.е нищо да не върши, само на договора К-то да упражнява?
Стана тя "и ловец съм, и рибар съм" - коня го няма.
#4 | 14.06.2020, 23:31
Публикации: 56 / 4
Благодаря за насоките.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група