Допълнителен/запасен/ капитал

21.07.2020, 08:22 946 3

21.07.2020, 08:22
Публикации: 57 / 0
В ОВ заварих в с/ка 102 Доп.капитал 200 000. Това са средства на собственика /от личен кредит-има док. от банката/ за закупуване на помещение/склад/ за фирмата.До 2013 са били в ОВ като средства на собственик 499, а в 2013г за прехвърлени в 102.Дивиденти са давани всяка година , но те са малко защото приходите са колкото амортизацията .Сега има налични пари в сметката,но как да стопя сумата в 102. Може ли със скрито разпределение и плащане на данък дивидент?
#1 | 21.07.2020, 16:22
Публикации: 48 / 0
 Това са средства от собственика дадени временно на дружеството по чл. 134 от ТЗ.
През годините се водеха по сметка 107- Сметка на собственика, 492, 499, някои счетоводители го слагат както вие сте го заварили в 102 Допълнителни резерви.
1. ако е в 492 или 499, то в баланса седи в други задължения. Слагат се тук защото по тези временно дадени средстав може да се начисли лихва или може да не се начислява, в зависимост какво пише в документа с който са дадени.
2. ако е в 102- това не е задължение, а допълнителен капитал, ката както е в 134 ТЗ. Така тази сума не е задължение а стои при капитала.
Моля разгледайте и протоко за получаване на средства за временно финансиране на дейността от собственика по 134 ТЗ,.
#2 | 21.07.2020, 18:58
Публикации: 57 / 0
Нямам никакви док., но това не е проблем, каквото трябва да се оформи със задна дата. Тези дадени средства през 2006 и 2007г , са стояли в 499 и 2014г са прехвърлени в 102.Обаче не са декларирани като заем в далечната 2011,когато възникна като задължение да се обявят от физ. лице в декл. по чл. 50. Минали са 9г, може би това вече е с изтекла давност. Дайте съвет как безболезнено да ги махна от с/ка 102 и да почна да ги връщам на собственика, още повече че имам 1/5 от сумата на  като наличност в банката. Може ли да се топят постепенно като скрито разпределение на печалбата?
#3 | 21.07.2020, 19:03
Публикации: 57 / 0
ТЗ:  ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПАРИЧНИ ВНОСКИ
Чл. 134. (1) По решение на общото събрание за покриване на загуби и при временна необходимост от парични средства съдружниците могат да бъдат задължени да направят допълнителни парични вноски за определен срок. Допълнителните вноски са съразмерни на дяловете в капитала, ако не е предвидено друго
    Добре ,приемаме че има протокол по чл 134 от ТЗ от 2007г. /то е ЕООД/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група