Регистрация по ДДС преди започване на фирмена дейност

03.09.2020, 09:11 2525 7

03.09.2020, 09:11
Публикации: 6 / 1
Здравейте,

Прегледах темите, но не успях да намеря отговор на въпроса си. Случаят е следният:
Имам регистрирана фирма буквално от преди няколко дни, която направих за да участвам в търг за закупуване на ДМА, които са на висока стойност и бих искал да се възползвам от данъчен кредит за тях. Фирмата обаче не е започвала дейност и не е регистрирана по ДДС.
Поради несигурността на закупуването на въпросните ДМА (не е сигурно дали ще ги спечеля на търга) бих искал да зная мога ли да имам регистрирана по ДДС фирма без тя да е започнала дейност и да започна да се самоосигурявам?

Благодаря предварително на отзовалите се!
#1 | 03.09.2020, 09:22
Публикации: 11956 / 2182
 бих искал да зная мога ли да имам регистрирана по ДДС фирма без тя да е започнала дейност

Да. Много фирми вече се регистрират по ДДС едновременно с вписването си в ТР.

бих искал да зная мога ли да имам регистрирана по ДДС фирма без тя да е започнала дейност и да започна да се самоосигурявам?

Осигуряването е в пряка връзка с упражняване на дейност от лицето - ако упражнява дейност се осигурява, ако не упражнява - не.
#2 | 03.09.2020, 09:33
Публикации: 6 / 1
Благодаря delphine за бързият и точен отговор!
#3 | 07.09.2020, 22:22
Публикации: 6 / 1
А бих искал да попитам за регистрацията по ДДС какви документи са необходими, когато става въпрос за новорегистрирана фирма без дейност? Според информацията в НАП се изискват справки за придобивания и оборот, каквито по обективни причини няма.
#4 | 08.09.2020, 15:54
Публикации: 175 / 26
А защо като прегистрирахте фирма, не  подадохте, че желаете рагистрация по ДДС. Имам регистрирана фирма в ТР и на следващият ден и от НАП получи уведомление за регистрация по ДДС. В този случай се избягва бумащината и писане на такива справки,  освен тези справки се изискват и още неща,
#5 | 09.09.2020, 11:40
Публикации: 6 / 1
А защо като прегистрирахте фирма, не  подадохте, че желаете рагистрация по ДДС. Имам регистрирана фирма в ТР и на следващият ден и от НАП получи уведомление за регистрация по ДДС. В този случай се избягва бумащината и писане на такива справки,  освен тези справки се изискват и още неща,
Не знаех, а и не ме посъветваха за това и го разбрах по трудният начин. Щеше да е далеч по-лесно и бързо
#6 | 09.09.2020, 12:02
Публикации: 4393 / 734
Това е една от причините да предлагаме на питащите преди да открият форма да се консултират и със счетоводител, не само с адвокат. Счетоводителят трябва да е най-добрия приятел на бизнесмена :)
#7 | 09.09.2020, 13:52
Публикации: 175 / 26
Когато някой тръгне да прави нещо първо трябва да се консултира освен с адвокат и със счетоводител. Някой адвокати гледат да вземат парите.  А най  са ми любими такива, които за едно вписване на нова фирма, имат няколко указания.  :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група