Закупуване на стоки от фирма с начален капитал 10 лв.

17.11.2020, 15:12 1752 6

17.11.2020, 15:12
Публикации: 2 / 0
Здравейте. От няколко години имам еднолично дружество с ограничена дейност, което не е регистрирано по ЗДДС. Миналият месец регистрирах нова фирма, този път по ДДС с начален капитал от 10 лв. Въпростъ ми е мога ли да прехвърля част от капитала от старата фирма към новата, за да мога да закупувам стоки с новата от ЕС с присапднат VAT, при положение че все още нямам приходи от дейности по нея?
Благодаря.
#1 | 17.11.2020, 15:24
Публикации: 833 / 69
Здравейте,

Можете да направите допълнителни парични вноски в новото дружествто с решение, ако разполагате със свободни налични средства.
П.П. Не регистрайте предприятия с капитал от 10 лв., за да нямате проблеми.
#2 | 17.11.2020, 15:29
Публикации: 6680 / 661
Какво имате предвид под "капитал" на старата фирма - собствен капитал, натрупан от неразпределена печалба или налични парични средства - в банкови сметки или в касата в брой?
#3 | 17.11.2020, 15:33
Публикации: 2 / 0
Капиталът на старата фирма. Не лични средства.
#4 | 17.11.2020, 15:39
Публикации: 10 / 2
Е да ама всеки адвокат вика "Недей с повече капитал бе, от 3 до 10 лв. е достатъчно" :)))

За моженето, може да се купуват с токи от ЕС, за които се самоначислява ДДСто.Но по другия въпрос, ако трябва да бъдем честни, за да имаш парите за тия стоки и съдружник си ти като физическо лице, ще трябва както е посочено преди мене, допълнителна вноска, за която е хубаво да имаш доказан доход от първата фирма примерно(може да имаш и доходи от друго място).

Вече, ако първата фирма е собственика на дяловете във втората фирма, ми звучи по правдоподобно прехвърлянето на "капитала"(не съм сигурен дали просто пари имаш предвид) от едната в другата, но на теория е същото като горния сценарии, само дето дохода в първата фирма вече си е доказан, с воденето на счетоводство така да го кажем :)

Има и опция и заеми да се дават срещу лихви, или още пари за адвокат и увеличение на капитала... има варианти :)
#5 | 17.11.2020, 15:40
Публикации: 290 / 46
Защо да не можете... Старата фирма дава заем на новата фирма, начислявате си лихви по пазарни цени и в новата фирма си пазарувате :-)
#6 | 17.11.2020, 16:00
Публикации: 833 / 69
Защо да не можете... Старата фирма дава заем на новата фирма, начислявате си лихви по пазарни цени и в новата фирма си пазарувате :-)
Стига да има парички по сметките, а не само материални активи, например.  :smile1: Може и с продажба на наличните активи между свързаните дружества (което не е за препоръчване), може с разпределяне на дивиденти (с условието, ако има какво) и другите екстри по ТЗ, но за там ще трябва да се посъветва с адвокат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група