Оптимален вариант за регистрация на дейност

09.12.2020, 16:26 1642 5

09.12.2020, 16:26
Публикации: 2 / 0
Здравейте колеги!Колеги понеже имах нещастието да завърша"Счетоводство и контрол" във ВИНС-гр.Варна през далечната 2007 г. ;)
Откъснал съм се доста от материята,затова ще съм благодарен за съвет от Ваша страна.
Казуса е следния:Ще си отварям малка работилница за ел.услуги и ремонти.Не разполагам с много средства...и като разбрах какви суми трябва да вложа само за да започна легална дейност ме стреснаха.Може ли да ми кажете оптималния вариант-тип дружество (от ЕТ ме отказоха тотално,данъчните щели да ми гостуват ежедневно ;) ),ЕООД,месечни осигуровки,данъци такси и т.н.
Благодаря и приятен ден!
#1 | 09.12.2020, 17:14
Публикации: 9261 / 1550
от ЕТ ме отказоха тотално,данъчните щели да ми гостуват ежедневно
"Гостуването" на данъчните не зависи от това, дали сте ЕТ, ООД, дали сте по ДДС или не. Повече зависи от дейността и местоположението на обекта.

Във Вашия случай може ЕТ да е по-изгодно (колкото и да не обичам ЕТ-тата). Вижте дали дейността подлежи на патент (ЗМДТ). Ако подлежи - какъв е размера на патента във Вашата община.
Преценете какъв ще е оборота Ви, колко ще са разходите, каква ще е очакваната печалба и дали корпоративния данък е повече от патента.
Минималното осигуряване при ЕТ и собственик на (Е)ООД е едно и също. Прочетете КСО, чл.4 и чл.6.
Всичко е въпрос на сметки.
Успех!
#2 | 09.12.2020, 18:03
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор!
Здраве и успех и на Вас!
#3 | 09.12.2020, 21:53
Публикации: 20 / 3
Осигуряването не е едно и също. ЕТ прави годишно изравняване според финансовия резултат!
#4 | 09.12.2020, 22:06
Публикации: 9261 / 1550
Осигуряването не е едно и също. ЕТ прави годишно изравняване според финансовия резултат!
Не случайно съм написала, че "минималното осигуряване" е едно и също :)
От друга страна финансовия резултат също е разтеглива величина. Дай боже всекиму тя да е голяма. Но може да е малка, нулева или отрицателна. Та осигуряването да си остане минимално :)

ПП Въпросът е зададен от човек, който е учил счетоводство.  Би трябвало да знае поне какво и къде да чете. Дадох му и насоки. Останалото - извън форума и срещу заплащане.
#5 | 10.12.2020, 09:55
Публикации: 829 / 69
ПП Въпросът е зададен от човек, който е учил счетоводство.  Би трябвало да знае поне какво и къде да чете. Дадох му и насоки.
Не съвсем, Хиксче, дори и по счетоводните дисциплини не се засягат наредбите, например за СОЛ, а КТ, КСО се изучават в правните предмети. Така че на човека наистина му трябва помощ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група