Нощен труд и безплатна храна

05.02.2021, 14:53 4190 5

05.02.2021, 14:53
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Моля за мнение по промяната от 01.01.2021 г. в чл. 140, ал. 3 от КТ от "топла" на "безплатна" храна, а именно:

"Нощен труд - Чл. 140.  (3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 107 от 2020 г.) Работодателят е длъжен да осигурява на  работниците и служителите безплатна храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд."

Работя в софтуерна компания, в която имаме няколко колеги, които работят нощем на компютър, най - често извършват работата от вкъщи следва ли да им осигуряваме безплатна храна въз основа на чл. 140 ал. 3 от КТ или не ?

Ако сме длъжни да осигуряваме безплатна храна какви са условията за това ?

Опитах се да намеря разяснения, но единственото което намирам е Наредба № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея.
Фирмата ни обаче не отговаря на условията по Наредба 11, а именно да има специфичен характер на труд и специфична организация на труда. 

Реално фирмата ни отговаря само на едно от двете условия, а доколкото прочетох от указанията по наредбата, трябва да отговаряме и на двете условия за да сме длъжни да осигуряваме безплатна храна по Наредба 11.

Да не говорим за смешните ставки от 2 лв. за храна и 1 лв. за напитка цитирани в тази Наредба.


Благодаря Ви предварително!

#1 | 05.02.2021, 15:02
Публикации: 4400 / 737
Струва ми се, че това, че вашите програмисти предпочитат да работят вкъщи през нощта е просто техен избор. Едва ли във вътрешните ви правила за труд или в трудовите им договори е записано, че трябва да работят и нощем. Ако не бяха вкъщи, а трябваше да идват в офиса - трябваше ли да идват през нощта (както, например, в денонощен колцентър)?
#2 | 09.02.2021, 08:58
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Да, работят на смени, и по принцип си имат нощни такива, не е техен избора, но дори и извън пандемията, нощните смени си ги работят от вкъщи и не идват в офиса за тях.

Поздрави,
Бисера
#3 | 09.02.2021, 14:27
Публикации: 4400 / 737
В такъв случай това официално е "работа от разстояние, нали така? Ако да:

Чл. 107к (1) Работниците и служителите, които извършват работа от разстояние, ползват същите права, свързани с организацията на работа и здравословните и безопасни условия на труд... с каквито се ползват работниците и служителите, които работят в помещенията на работодателя...

и околните текстове.

Има и чл. 107л. (2) С индивидуалния трудов договор може изрично да се изключи възможността за полагане на:
2. нощен труд;

който пък подсказва, че нощният труд е присъщ и на работата от разстояние и трябва да се съобразяваме с текстовете за него. Това се сещам за момента, без да съм ровил надълбоко. Може да има някое изключение.
#4 | 09.02.2021, 15:08
Публикации: 3 / 0
Много благодаря за отговора!

По - скоро ме интересуваше ако някой е запознат с условията по предоставянето на тази безплатна храна. Според Наредба 11 безплатната храна може да се предостява под формата на:
пари
ваучери
храна
като стойността на храната независимо от начина на предоставяне, не може да е по- малко от 2 лева на смяна за храна и не повече от 1 лев за ободряваща напитка.

В тази връзка, тъй като по чл. 140 от КТ няма подобно разяснение, нито препраща към каквато и да е наредба, въпросът ми е дали някой има опит с предоставянето на безплатна храна само по чл. 140 от КТ, без да отговаря на условията по Наредба 11 ?  Ако да, какви варианти на предоставяне използвате и има ли  минимални /максимални граници ?

Благодаря предварително!
#5 | 13.07.2021, 16:47
Публикации: 2116 / 147
Много благодаря за отговора!

По - скоро ме интересуваше ако някой е запознат с условията по предоставянето на тази безплатна храна. Според Наредба 11 безплатната храна може да се предостява под формата на:
пари
ваучери
храна
като стойността на храната независимо от начина на предоставяне, не може да е по- малко от 2 лева на смяна за храна и не повече от 1 лев за ободряваща напитка.

В тази връзка, тъй като по чл. 140 от КТ няма подобно разяснение, нито препраща към каквато и да е наредба, въпросът ми е дали някой има опит с предоставянето на безплатна храна само по чл. 140 от КТ, без да отговаря на условията по Наредба 11 ?  Ако да, какви варианти на предоставяне използвате и има ли  минимални /максимални граници ?

Благодаря предварително!
Полагат нощен труд. Защо мислите, че отговаряте на изискванията на наредбата?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група