Данък и такса смет

15.03.2021, 10:56 1517 3

15.03.2021, 10:56
Публикации: 44 / 0
Здравейте, В началото на годината почина моята майка. Наследих 1/2 апартамант, като другата половина е предоставена със завещание на моята дъщеря от баща ми, който е починал в 2014 година. В какъв срок трябва да декларирам наследството? Дъщеря ми плаща двоен данък и такса, тъй като се явява второ жилище, в което не живее. Аз също имам друго жилище, в което живея и плащам данък и такса за него. Има ли облекчения в данъка за наследеното жилище, при положение, че съм със 75% ТЕЛК? Какви намаления може да имаме в такса смет, след като апартаментът е затворен, не живее никой в него, което е видно от електромера и водомера?
#1 | 17.03.2021, 08:27
Публикации: 540 / 74
Мисля, че трябва да декларирате в общината/МДТ, че в апартамента не живее никой и няма да плащате такса смет.
По другия въпрос намерих това:
 
"Данъчни облекчения

Предвидено е  данъчно облекчение за недвижими имоти на граждани, които за тях са основно жилище. За тези имоти данъкът се дължи с 50 на сто намаление.

По смисъла на § 1, т. 2 от ДР на ЗМДТ „Основно жилище" е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и на членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.

Облекчението за основно жилище може да се ползва само за един имот.

За имот, който е основно жилище на лице с установена по съответния ред намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, данъкът се дължи със 75 на сто намаление."
#2 | 17.03.2021, 09:36
Публикации: 44 / 0
Благодаря за отговора! Относно облекчение на данъка, в момента имам 50 на сто, за жилището, в което живеем със съпруга ми. И щом е само за едно жилище е ясно. С какви документи мога да декларирам, че в наследения апартамент не живее никой? Имам автоматично пуснати битови сметки, които плащах през банката докато беше жива майка ми. За последния месец няма начисления за вода, а за ток преведох 0,84 лв. Има ли образец Декларация, която трябва да подам в МДТ? Предварително благодаря!
#3 | 17.03.2021, 11:14
Публикации: 540 / 74
Не съм наясно дали има някакъв образец, най-добре да се свържете с общината или МДТ те ще Ви кажат какъв е реда.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група