Починал работник

02.04.2021, 08:33 2686 11

02.04.2021, 08:33
Публикации: 83 / 12
Здравейте!

Наш работник е в отпуск цяла седмица, бил е контактен на болен от ковид. Явно се е разболял и той. В петък бил приет в болница. Във вторник починал. Очаквах болничен, а няма. Представиха ми препис извлечение от акт за смърт и съобщение за смърт.
Какво правя с дните понеделник и вторник?
Моля за вашата помощ! Как е правилно да постъпя?
#1 | 02.04.2021, 08:39
Публикации: 266 / 67
Разрешения отпуск до кога е?
#2 | 02.04.2021, 08:40
Публикации: 83 / 12
До петък, същия ден, в който е приет в болница
#3 | 02.04.2021, 09:32
Публикации: 18 / 5
Щом е бил в болница, от там трябва да му издадат болничен за тези дни. Естествено, близките му трябва да съдействат.
#4 | 02.04.2021, 09:36
Публикации: 83 / 12
Очаквах да ми представят болничен. Обяснението, което получих за липсата му ме изненада: "болничен се издава на живо лице"  :blink: Не го бях чувала досега. Ситуацията е много деликатна. Какво правя, ако не получа болничен до 10 число?! Какво да посоча в Д1?!
#5 | 02.04.2021, 11:29
Публикации: 4400 / 737
Малко грубо - но щом не е на работа, не е в отпуск и не е в болничен остава в самоотлъчка?
#6 | 02.04.2021, 11:35
Публикации: 18 / 5
Очаквах да ми представят болничен. Обяснението, което получих за липсата му ме изненада: "болничен се издава на живо лице"  :blink: Не го бях чувала досега. Ситуацията е много деликатна. Какво правя, ако не получа болничен до 10 число?! Какво да посоча в Д1?!

Това твърдение не е вярно. При нас се е случвало вече няколко пъти и винаги издават болничен от болницата /от различни болници/. Звъннете директно в болницата и ако там са достатъчно разбрани, могат да ви го изпратят и по куриер, ако близките не желаят да съдействат.
#7 | 02.04.2021, 12:02
Публикации: 83 / 12
Благодаря за включванията ви!

Bobo, и аз до извода за самоотлъчка на починало лице стигам. Абсурдно е просто.

Sissis, болницата не е в нашия град. Телефон вероятно ще намеря в интернет... Дано ми обърнат внимание. Двама от роднините са настанени в интензивни отделения в други болници. Не че не искат да съдействат, просто...

Твърде е възможно да не е издаван БЛ. И да е издаден, плащане от НОИ няма да има, нали първите три дни са от работодател. Справка с ел.подпис  за издаден БЛ не мога да направя, защото нямам номер на БЛ. Имам още време, но не вярвам нещо да се промени в ситуацията.
#8 | 02.04.2021, 13:05
Публикации: 2 / 1
Според мен може да го водите в някакъв платен, неплатен или дори в отпуск по болест. От чисто човешка гледна точка едва ли някой ще има претенции да му отчетете два надника, два дни платен или неплатен отпуск,освен това все някакъв документ ще издадат от болницата - епикриза, болничен или някакъв друг вид. На мой близък епикризата след  изписване от Ковид отделение му я дадоха с три седмици закъснение - а в последните дни системата се натовари още повече.... Що се отнася за дните в болничен  за сметка на работодателя и особено при такъв нещастен развой на нещата, предполагам че не е проблем да се начисли 70% от съответната сума от заплатата за понеделник и вторник . Така обр.1 и 6 няма да подлежат на корекция при евентуално представяне на болничен лист на по-късен етап. А болничният се декларира до 10-то число на месеца, следващ месеца на представянето му пред работодателя, Така че няма да сте  в нарушение заради закъснение.
#9 | 02.04.2021, 13:53
Публикации: 49 / 5
Според мен за отпуска изобщо не може да се говори, защото кой ще я попълни молбата за отпуска, като лицето е починало.
По скоро да се говори с лечебното заведение или наистина да се води в самоотлъчка. Разбирам, че темата е деликатна и не става дума изобщо за пари, а за това как документално да бъдат оформени осигуровките.
Можете също така да се обадите в НОИ и да обсъдите и с тях въпроса.
Хубав петъчен ден!
#10 | 02.04.2021, 13:58
Публикации: 83 / 12
Огромно благодаря на всички ви!
Май наистина е най добре да звънна на НОИ.
#11 | 02.04.2021, 14:05
Публикации: 18 / 5
И в нашия град няма болница, но досега не са ми отказвали съдействие никъде. Намерете телефон и просто обяснете ситуацията. Това е правилният начин - да бъде издаден БЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група