Физическо лице с доход от чужбина

28.05.2021, 07:46 1467 5

28.05.2021, 07:46
Публикации: 148 / 11
Здравейте!

Физическо лице е получило доход от компания, регистрирана в трета страна, за оказани консултантски услуги (вече има няколко плащания през периода февруари-май тази година). Не се е регистрирало като свободна професия и съответно не са подавани нито декларации 1, нито декларация по чл. 55 за първото тримесечие (респективно не са внасяни нито осигуровки, нито данък).
Занапред тези доходи ще се отчитат през ЕООД-то, което ще си регистрира. Моля Ви за съвет как да се процедира с получените суми до този момент.
#1 | 28.05.2021, 08:32
Публикации: 260 / 66
Според мен попада в чл.1, ал.1, т.13 от ТЗ, чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ и чл.4, ал.3, т.2 от КСО
#2 | 28.05.2021, 09:37
Публикации: 148 / 11
Много благодаря за компетентния и конкретен отговор! Съгласен съм, че е такъв статутът на лицето, получило доходите, но можете ли да ми подскажете какви действия да предприемем сега след като са изпуснати сроковете за ОКД-5, Д1, Декларация 55 и внасяне на осигровките и данъците. Вариант ли е изчакване на края на годината и подаване на данъчна декларация по чл.50, заедно с попълване на таблиците 1 и 2 за изравняване на осигуровките?
#3 | 28.05.2021, 09:58
Публикации: 11934 / 2174
Здравейте,

според мене единствената полза от изчакването / евентуално / е, ако то доведе до изтичане на давностния срок за глоби. Може би обаче няма да стигне времето за "дочакване" на давността. Не знам и при подаване на декларацията по чл.50 дали чекването , че лицето е СОЛ не кореспондира с някаква база данни в НАП. Имам предвид, че нямате подадена ОКД5.
Ако ФЛ има категоричното решение да си декларира този доход не бих изчаквала.
Ако има колебание дали да го декларира - въпросът не стои. :smile1:
#4 | 28.05.2021, 10:16
Публикации: 148 / 11
Да видим дали съм схванал вариантите:
Вариант 1 - сега подаваме ОКД5 (след срока - голба номер 1), подаваме Д1 за месеците, в които има плащания (глоби с номера 2, 3 и 4) и подаваме декларация по чл. 55 за тримесечието (глоба номер 5)
Вариант 2 - "не знаех, че трябва да се плащат данъци и осигуровки" :)

Накрая един нюанс, който не мога да преценя дали е релевантен - плащанията са получавани в Revolut сметка
#5 | 28.05.2021, 10:37
Публикации: 11934 / 2174
Вариант 1 - сега подаваме ОКД5 (след срока - голба номер 1), подаваме Д1 за месеците, в които има плащания (глоби с номера 2, 3 и 4) и подаваме декларация по чл. 55 за тримесечието (глоба номер 5)

Реално глоба виждам за ОКД5 - при подаване по електронен път на Д1 по-скоро няма да Ви отразят. Ще се появят лихви и задължения за осигуровките. Д55 може и да "забравите" да подадете. Все пак ще си платите данъка в годишен размер. Все пак лицето преценява и взема решение - както сте описали това е точно по закон. На практика едва ли ще наложат всички тези глоби.


Вариант 2 - "не знаех, че трябва да се плащат данъци и осигуровки" :)

В частта с осигуровките много с доходи от Еконт се спасиха, че и разминаха.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група