Управител работещ по ТД в Италия

29.09.2021, 22:44 1496 6

29.09.2021, 22:44
Публикации: 59 / 0
Здравейте!
Днес ме тормози следната главоблъскница. Ако дружество има 2 управителя управляващи заедно и поотделно, то и 2-мата следва да се осигуряват под една или друга форма. Ако единия от тях работи по трудов договор в Италия  се намиса регламент N883, и следва, че управителя попада под осигурителната юрисдикция на Италия. До тук добре. Пред него стоят 2 опции - да си издаде А1 в Италия и да не и издава. Ако си издаде какво се случва с осигуряването на това лице за дейността му като самонаето лице в страната. Подлежи ли на осигуряване там на това основание? Ако не си издаде А1, то остава ли задължението му да се самоосигурява и тук въпреки разпоредбите на чл. 13, Ал. 3 от регламента?
Благодаря на включилите се!
#1 | 30.09.2021, 09:17
Публикации: 11934 / 2174
 Ако дружество има 2 управителя управляващи заедно и поотделно, то и 2-мата следва да се осигуряват под една или друга форма.

Това е така, ако и двамата упражняват дейност в дружеството. Единият може и да не упражнява дейност - в този случай не следва да се осигурява. Чела съм различни мнения по въпроса, но отправната точка е неоспорима - има дейност - има осигуряване и обратното.

По другия въпрос за регламента :
https://kik-info.com/forum/index.php?topic=23888.0
#2 | 30.09.2021, 11:06
Публикации: 59 / 0
Поради противоречивата практика на НОИ, бюро по труда и някои други институции по повод вписани управители в ТР и отказ от обезщетения от разнороден вид съм изградил убеждението, че вписването в търговския регистър за всички институции е равносилно на упражняване на труд и не се стига изобщо до обстоятелствено изясняване на наличието или липса на дейност, въпреки че логически подкрепям вашата теза.
Запознал съм се с темата, която ми изпратихте преди да пиша, но все пак не мога си потвърдя какво се случва ако лицето не си издаде А1 в Италия.
#3 | 30.09.2021, 12:45
Публикации: 11934 / 2174
Според мене / лично мнение / не е въпрос на избор, а на законово положение лицето да се осигурява , където е по ТД в конкретния случай.
Ако има някой с практика по въпроса може да изчакате и други мнения.
#4 | 30.09.2021, 12:52
Публикации: 721 / 96
Поради противоречивата практика на НОИ, бюро по труда и някои други институции по повод вписани управители в ТР и отказ от обезщетения от разнороден вид съм изградил убеждението, че вписването в търговския регистър за всички институции е равносилно на упражняване на труд

Това е напълно невярно и като законово положение и като позиция на институциите.
#5 | 30.09.2021, 12:58
Публикации: 59 / 0
Както казах съгласен съм, че е грешна за мен позиция, но предполагам всеки се е сблъсквал с нея в различен етап от дейността си.
#6 | 01.10.2021, 12:56
Публикации: 2116 / 147
Това е напълно невярно и като законово положение и като позиция на институциите.

Да, така е. Може да има вписани двама управители, но единият да работи,  а другият да лови риба.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група