Отчитане на разходи за инвестиционен имот

01.10.2021, 11:02 901 2

01.10.2021, 11:02
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам следния въпрос –дружеството притежава инвестиционен имот – апартамент.
Отчетната стойност на имота включва освен цената на придобиване и всички разходи по обзавеждането на имота – вкл. Телевизори ,кухненско обзавеждане и т. н. направени преди имота да бъде въведен в експлоатация.
След въвеждане в експлоатация започва и начисляване  на счетоводна и данъчна амортизация на имота.
Въпросът ми е как се отчитат  направени разходи за обзавеждане след като имота е въведен в експлоатация.  Например  2 г след това е закупен телевизор със стойност 800 лв. Как да бъде осчетоводен този разход – с него трябва да увелича стойността на имота, или да го заведа като отделен ДМА, или в см. 601?
#1 | 01.10.2021, 11:29
Публикации: 9370 / 1574
Аз бих зи завела всики телевизори, хладилници, печки, канапета... като отделни активи. Независимо дали са кепени преди или след въвеждането в експлоатация. Нали всеки от тях може да се развали, подмени, продаде, бракува... значително преди края на ползването на имота.
#2 | 01.10.2021, 11:34
Публикации: 726 / 97
Аз бих увеличила стойността на имота, а при повреда или подмяна на оборудване бих отчитала текущ разход.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група