Месечни отчети от касов апарат

28.10.2021, 18:37 4346 9

28.10.2021, 18:37
Публикации: 59 / 2
Здравейте!
Как е най-правилно да се процедира при следният тип работа:
Фирма издава фактури в брой и отделно продава на клиенти без фактури, в края на месеца има издадени фактури в брой на стойност 10 000лв, а месечният касов отчет е на стойност 10 500лв.
След аналитична справка на 501 сметка за конкрентия период се виждат разплащанията по фактурите и общата им стойност от 10 000лв.

За записването на месечния отчет към продажби на население се и взима предвид месечния отчет 10500лв - дебитния оборот на 501 - 10 000лв, или разлика 500лв за осчетоводяване. Дотук добре, но в по-късен етап се установява, че една фактура за 1000лв е по банка и грешно е маркирана, че е в брой (реално не присъства в месечния касов отчет, но я имам в дневника за продажби)

При тази ситуация илиза, че продажбата към населението е 1500лв, а не 500лв. Реално сумата я има в дневник продажби, защото фактурата участва там, но се изкривява оборота от население.

Каква е правилната методика и работа при такива ситуации, за да се избегнат бъдещи проблеми?  :blink:
#1 | 28.10.2021, 19:07
Публикации: 289 / 46
Правилната методика е верен анализ от оборота на касовия апарат кое е по фактури и кое е без фактури.
#2 | 29.10.2021, 14:19
Публикации: 932 / 28
не знам за изкривяването на оборота към населението ама ми се струва че в 70 група са отишли едни 1000 лв по малко а ,ако има и ДДС и там нещата не са много добре
#3 | 29.10.2021, 14:37
Публикации: 59 / 2
Как процедирате при такива фирми?
Има много фактури на брой за малки стойности.
Оператора, който издава фактури грешно е издал една фактура в брой вместо по банка, в последствие когато парите идват в банка се установява, че е била по банка..
#4 | 29.10.2021, 14:42
Публикации: 4394 / 734
Доколкото реквизитът брой/банка не е задължителен, както и това, че пише в брой не забранява да се плати по банка (и обратно), трябва да си измислите друг метод за засичане/отчитане на оборотите.
#5 | 29.10.2021, 14:46
Публикации: 9339 / 1571
Как процедирате при такива фирми?
Има много фактури на брой за малки стойности.
По същия начин, както и при малко фактури за големи стойности.

Оператора, който издава фактури грешно е издал една фактура в брой вместо по банка, в последствие когато парите идват в банка се установява, че е била по банка..
Ако не е издаден касов бон, не виждам проблем.

ПП Отдавна не работя с касов апарат и изразът "издал една фактура в брой" го приемам като "на фактурата е записано, че плащането ще е в брой"
#6 | 29.10.2021, 16:35
Публикации: 2116 / 147
Здравейте!
Как е най-правилно да се процедира при следният тип работа:
Фирма издава фактури в брой и отделно продава на клиенти без фактури, в края на месеца има издадени фактури в брой на стойност 10 000лв, а месечният касов отчет е на стойност 10 500лв.
След аналитична справка на 501 сметка за конкрентия период се виждат разплащанията по фактурите и общата им стойност от 10 000лв.

За записването на месечния отчет към продажби на население се и взима предвид месечния отчет 10500лв - дебитния оборот на 501 - 10 000лв, или разлика 500лв за осчетоводяване. Дотук добре, но в по-късен етап се установява, че една фактура за 1000лв е по банка и грешно е маркирана, че е в брой (реално не присъства в месечния касов отчет, но я имам в дневника за продажби)

При тази ситуация илиза, че продажбата към населението е 1500лв, а не 500лв. Реално сумата я има в дневник продажби, защото фактурата участва там, но се изкривява оборота от население.

Каква е правилната методика и работа при такива ситуации, за да се избегнат бъдещи проблеми?  :blink:

Правилната методика е екселска таблица - с пълна разбивка на оборота- особено фактури, платени в брой в следващ месец, сторна, ръчни касови бележки, ръчни сторна , фактури по банка, плащания по ПОс и т.н. Ако имате 10 обекта, как ще ги сметнете?
#7 | 29.10.2021, 18:27
Публикации: 59 / 2
Магазин за електрокомпоненти, работи само с физически обект, като идват клиенти купуват 1-2-5 елемента на обща стойност 1лв, някои искат фактура, други не.
Собственика не може да ми даде справка с продажбите към население (ФЛ), може да ми даде фактурите, които са издадени с начин на плащане в брой и сам да разбера от месечния отчет - общия сбор на фактурите в брой и така да разбера колко са продажбите към населението.
И проблема се явява когато фактура е маркирана грешно с начин на плащане в брой, а е трябвало по банка.
#8 | 29.10.2021, 19:04
Публикации: 9339 / 1571
Ами вземате всички фактури, отделяте платените по банков път (след справка с банковите извлечения), отделяте неплатените (справка - собственика или където можете да я направите) и остават платените в брой. Тях ги вадите от месечния отчет и останалото е "продажби към населението" (както го нарекохте)
Поне аз така бих направила
#9 | 29.10.2021, 20:37
Публикации: 59 / 2
Не всички плащат в текущия месец, някои се бавят, и идват другия месец. Собственика не знае точно, кои със сигурност са по банка и не, разчита на фактуриста, че ги маркира правилно
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група