Декларация по чл.87а от ЗКПО-авансова вноска на ООД

30.10.2021, 11:29 1404 3

30.10.2021, 11:29
Публикации: 20 / 1
Здравейте на всички тук!
Имам следният казус пред себе си :На 01.07.2021г. ЕТ  "Х" прехвърля предприятието си на ООД "У"  ООД стартира дейноста си в деня на прехвърляне на предприятието. Сега ми предстои да подам Декларация по чл87 а от ЗКПО с която доброволно да  платя третата авансова внсока от ООД. Дилемата е в частта данни за декларацията коя точка да избера? След разговори с 3 различни служителя на нап и един одитор мненията са 2 точка ,7 точка или 8 точка.Във втора точка е рутинната декларация подадох така и я отхвърли.Основание няма над 300000 лв оборот.Логично ,съгласявам се. Подавам с точка 8-"на основание чл. 87а, ал. 3 от ЗКПО – от новоучредено данъчно задължено лице, което съгласно чл. 83, ал. 3 от същия закон е избрало да прави тримесечни авансови вноски в годината на учредяването и/или в следващата година" ... и тук я отхвърля,с основание че не е новообразувано. Подавам и с точка 7 -"от новоучредено в резултат на преобразуване дружество, което съгласно чл. 118, ал. 1 и т.н." Отново е отхвърлена. 
Много моля ако някой от вас има представа как трябва да подходя,или пък е имал подобен случай  да ми даде съвет!
Благодаря Ви предварително!
#1 | 01.11.2021, 08:44
Публикации: 11934 / 2174
Здравейте,
мисля, че от техническа гледна точка ще може да подадете Декларацията с чекната т.3. Всъщност не давате информация дали имате задължение да плащате авансови вноски или водещото в случая е " Сега ми предстои да подам Декларация по чл87 а от ЗКПО с която доброволно да  платя третата авансова внсока от ООД." Малко неясно е зададен въпроса - поне за мене.

Хубав ден !
#2 | 01.11.2021, 12:05
Публикации: 20 / 1
Благодаря Ви "delphine".След дълго обмисляне и четене така я подадох с чекната т.3 и бе приета! След като и друг във Ваше лице мисли така ,вече съм уверена. Аз смятам че дружеството Е новоучредено и неразбирам защо на останалите т.7 и т.8 ми ги отгхвърли с аргумент че не е новоучредено. Искам доброволно да си декларирам и платя авансова вноска.
     За да помогна ако някой някога има нужда ще дообясня,че  фирмата беше ЕТ .Собственика искаше да е ООД. И така ООД изкупи ЕТ. ЕТ си беше внасял авансовите вноски за предходните до 30.06. тримесечни авансови вноски,но след прехвърлянето  ЕТ по договор преустановява  търговската си  дейност. В случая ЕТ ще си подаде ГДД и ООД също ще си подаде ГДД отделно. И с оглед на това че се заформя добра печалба решаваме ,че ще внасяме авансова вноска....

 Хубав ден и от мен!
#3 | 02.11.2021, 09:38
Публикации: 11934 / 2174
 За да помогна ако някой някога има нужда ще дообясня,че  фирмата беше ЕТ .Собственика искаше да е ООД. И така ООД изкупи ЕТ.

Вече извън темата - успешно сте си подали декларацията. Защо дружеството да е новоучредено ? ЕТ-то не се ли изкупува от съществуващо вече / от кога ? / ООД ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група