Преобразуване на ЗП с доста ДМА в ЕООД

16.11.2021, 19:46 1290 3

16.11.2021, 19:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте, аз съм ЗП регистриран по ДДС и имам доста ДМА на стойност над 500-600 хиляди лева, като повечето не са амортизирани още и имам амортизации за около 60 хил. лв на година. Въпросът ми е дали може по някакъв начин от ЗП да се преобразува в ЕООД, като се прехвърлят всички ДМА-та + продукцията и капитала с които разполага ЗП в момента без да се налага ЕООД-то да изкупи активите на ЗП, понеже няма от къде да взема такива средства?
#1 | 18.11.2021, 08:45
Публикации: 152 / 5
Единият вариант е директно да си регистрирате ЕООД (с минимален капитал 2 лева - примерно) и след това да прехвърлите като ФЛ с договор за покупко продажба ДМА и всичко останало на ЕООД-то, ако имате договори за аренда, продажба и т.н. да ги преподпишете или анексирате, и така!Така ще платите данъци като ФЛ .
Има и вариант да направите апор (непарична вноска) като всичките ДМА ги внесете в капитала на дружеството (ЕООД-то) но там пък ще плащате и за оценители и процедурата е малко по-бавна но и това е варинат! Има и други варианти ,идете на консултация при адвокат! 
#2 | 18.11.2021, 10:59
Публикации: 6403 / 1130
Има и вариант да направите апор (непарична вноска) като всичките ДМА ги внесете в капитала на дружеството (ЕООД-то) но там пък ще плащате и за оценители и процедурата е малко по-бавна но и това е варинат! Има и други варианти ,идете на консултация при адвокат! 
Най-същественото е, че ще е отговорен до размера на дяловата вноска.
#3 | 19.11.2021, 17:30
Публикации: 2 / 0
Отговорността не ме притеснява въобще, а имате ли представа колко би излязла ориентировъчно оценката на около 15 актива ? Според стойността на актива ли се определя цената на оценяването или на брой?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група