Отпуск компенсация

23.05.2012, 17:14 7128 2

23.05.2012, 17:14
Публикации: 185 / 18
Привет, колеги.
Бихте ли ме консултирали по следния въпрос: служител излиза в отпуск поради това, че е работил в неработен ден и това е компенсацията му. Имам ли правно основание да оформя такъв отпуск и ако да, какво е то? Освен молба за такъв отпуск /не съм намерила такъв вид в КТ/, издава ли се и заповед за него? Как се отчита, влиза ли или не влиза в платения годишен отпуск от стандартните 20 дни? На практика се получава работи един повече и почива един ден - разликата е само в това, че работи в неработен ден. Възможно ли е това да бъде третирано като извънреден труд и проверяващи органи да потърсят заплащане и отчитане като за извънреден труд, понеже е в извън работно време?

Благодаря за съдействието!
#1 | 23.05.2012, 21:08
Публикации: 3145 / 253
Това е извънреден труд и забранено компенсирането му с отпуск. Не можеш да го третираш и да пускаш заповед за отпуск по нито един член от КТ. Водиш го работен ден, а той не присъства.
Всеки един труд положен извън работно време и в почивни дни е извънреден труд и се заплаща.
#2 | 28.05.2012, 14:31
Публикации: 185 / 18
 Значи подозрението ми се потвърждава. Не намерих такъв вид отпуск в КТ и затова попитах. Благодаря за съдействието!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група