ДДС в Отчет на касовия апарат на стоматологичен кабинет

09.12.2021, 20:44 1600 4

09.12.2021, 20:44
Публикации: 7 / 0
Добър ден на всички,

Имам следното запитване, което се отнася до настройките на касовия отчет на АИПИПМПДМ (амбулаторна индивидуална практика за извънболнична първична медицинска помощ по дентална медицина). Дружеството е регистрирано като лечебно (здравно) заведение по смисъла на Закона за здравето и Закона за лечебните заведения и услугите, които извършва са здравни (медицински).
На основание чл. 39, т. 1 от ЗДДС дружеството НЕ Е регистрирано.

При приключването на дневен или месечен касов отчет на дружеството със сумата от 100.00 BGN обаче, тя не отива в група "А" на отчета така както си мислех, а в група "Б", където според наредбата са стоки и услуги, които се облагат с 20%.
Отчетът, вместо да излиза на един ред с общата сума от 100.00 BGN и да няма ред, в който е начислено ДДС, излиза с ДО 83.30 BGN, ДДС 16.67 BGN, Оборот 100.00 BGN. Лекарят ми изпрати още два такива отчета на негови колеги с гореописаните условия, но т.к. не намерих основанието, реших да попитам и тук за мнение. Смятате ли, че това е правилният начин и бихте ли се обосновали със законовото основание? Благодаря на всички, които ще се включат!
#1 | 10.12.2021, 13:01
Публикации: 72 / 9
Правилното е , че са освободени сделки и трябва да отиват в група А . Нека си оправят касовия апарат в сервизната фирма. Често се среща този проблем, защото ако  изрично не им обърнеш внимание , че твоят оборот е в група А , те слагат най-често срещания Б. Но това се оправя и не мисля , че е толкова голям проблем
#2 | 10.12.2021, 15:21
Публикации: 7 / 0
Много благодаря за отговора!
#3 | 10.12.2021, 15:30
Публикации: 2976 / 397
При тях освободени са доставките, свързани със здраве.
Ако не е грешка на к.а., може да е поставяне на ботокс напр. :) Възможно е да извършват облагаеми доставки, не е забранено от закона, проверете в крайна сметка за какво са платени тези 100 лв.
#4 | 11.12.2021, 09:40
Публикации: 7 / 0
Благодаря и на Вас! Водят ги някакъв вид козметични процедури. Иначе тези 100.00 BGN бяха просто пример за настройката на касовия апарат. Просто ми се струваше, че не е коректно да са така. Благодаря отново!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група