ВОП на стоки, които тръгват от Китай, но продавачът е с гръцки ДДС номер

11.01.2022, 20:51 1318 2

11.01.2022, 20:51
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
Имам следния казус: Българска фирма, регистрирана по ДДС, поръчва Соларни модули от Китайска фирма, която има и регистрации по ДДС в ЕС. Българската фирма получава фактури от Гръцка фирма,  с дати 10.12.2021 и 20.12.2021, на тези дати стоките са били натоварени на борда на кораба в Китай. Във фактурите е посочена условия на доставка FOB Китай, превоза е за сметка на Българската фирма. Стоките още не са пристигнали в България, очаква се да пристигнат до 31.03.2022.
Въпросът ми е трябва ли да издам протокол по чл.117 и да си самоначисля ДДС през месец Декември 2021, съответно да ги включа в двата дневника за м.Декември 2021 или протокола трябва да издам, когато получа стоките?
Наясно съм с датата на възникване на данъчното събитие, съгласно правилата по Инкотермс, но в случая ме притеснява, че е на борда на кораба в Китай.

П.С. На фактурите пише, че не се начислява ДДС, защото са били в данъчен склад (режим 07).

Благодаря за отзовалите се!
#1 | 13.01.2022, 12:47
Публикации: 4 / 0
За ВОП трябва да имате движение вътре в общността, това ще трябва да го оформите като внос, ако гръцката фирма не  направи митническото обмитяване.
#2 | 13.01.2022, 18:27
Публикации: 6 / 0
На нас ни продава гръцката фирма, не китайската. Гръцката фирма може от всякъде да внася и да ни продава, но в случая данъчното събитие възниква още като се товари стоката в Китай, но доколкото знам, ще пристигнат в Гърция и след това в България, би трябвало в Гърция да оформят митническите документи... Офф объркан казус..
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група