Нерегистриран ЗП

15.02.2022, 11:55 1247 3

15.02.2022, 11:55
Публикации: 4 / 0
Здравейте нерегистриран земеделски производител, получаващ доходи от не преработена продукция подава ли декларации по чл. 55 за всяко тримесечие без последното разбира се. От много четене се обърках. И съответно не може да се осигурява като самоосигуряващо се лице, а заплаща само здравни осигуровки след подадена декларация 7? Благодаря предварително
#1 | 15.02.2022, 12:16
Публикации: 9192 / 1531
Според Търговския закон, чл. 2, т.1 Не се смятат за търговци физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност. Следователно не попадате в обхвата на чл. 26, ал.7 от ЗДДФЛ и не подлежите на задължително самоосигуряване по чл.4, ал.3 т.2 от КСО.
След като не сте регистриран като земеделски производител, нямате основание за самоосигуряване и по  чл.4, ал.3 т.4 от КСО.
От друга страна, след като не сте регистриран ЗП не можете да се възползвате от чл. 40, ал.1, т.2 от ЗЗО и ще трябва да включите доходите от непреработената селскостопанска продукция в Таблица 2 при годишното изравняване на здравните осигуровки.
#2 | 17.02.2022, 12:06
Публикации: 4 / 0
Много благодаря за отговора. А тези само здравни при спадат ли се от облагаемият доход?
#3 | 17.02.2022, 12:24
Публикации: 9192 / 1531
Да
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група