Отписване на главници и лихви

17.02.2022, 13:12 1201 5

17.02.2022, 13:12
Публикации: 69 / 0
Привет на всички! С годишното приключване започват да възникват най-много "чуденки". Наследих едни салда по главници и лихви по заеми между фирми, като в края на всяка година, когато е изтичал падежа на погасяването им са подписвани анекси за удължаване на срока им. Така си продължава начисляването на лихвите всяка година и договорите са в срок. Това, което ме озадачи е, че въпреки удължаването на сроковете, лихвите и главниците са отписвани съответно на всеки 3г. и 5г. от годината на начисляване или получаване... Има ли нещо различно от това, което пише в ЗЗД, че срокът по давност започва да тече от изтичането на падежа, а не от годината на начисляване или получаване, или аз нещо съм изпуснал...
#1 | 18.02.2022, 09:08
Публикации: 69 / 0
Хайде, колеги.. Никой ли не отписва лихви и главници.. :)
#2 | 18.02.2022, 10:35
Публикации: 668 / 83
И заем не ми пука да отпиша. В договорите си пише най-вероятно за падежа им. Имаш давност по ЗЗД и се водиш от нея и от решението на ръководството.
#3 | 18.02.2022, 11:27
Публикации: 69 / 0
Спор няма по това да се отпишат, когато мине давността от падежа.. Моят въпрос е друг - правилно ли тълкувам ЗЗД, че не е трябвало да се отписват, докато договорите са все още в срок и намирате ли логика защо са отписвани на всеки 3 и 5 години от датата на начисляване и получаване?
#4 | 18.02.2022, 13:22
Публикации: 668 / 83
Ами да странно е да отписват заемите - то все някой, който взима решения в тия фирми трябва да знае. Може в един момент да са скъсали анексите и да са решили да се отпишат. За лихвите, зависи в анексите пише ли нещо за тях, ако не на 3 год ми се вижда ок.
#5 | 18.02.2022, 14:04
Публикации: 69 / 0
Да, и на мен ми се вижда ОК да се отписват на 3 години лихвите, но в чл. 37 от ЗКПО пише 3 години от момента, в който са станали изискуеми, а не от начисляването.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група