Образец на пълномощно

09.03.2022, 16:51 9391 11

09.03.2022, 16:51
Публикации: 25 / 1
Здравейте колеги!
До сега не съм ползвала ел.подпис като упълномощено лице. Интересува ме:
1. за всяко упълномощаване /пред НАП, пред НОИ, за ТР.../ ли трябва отделно пълномощно или става с едно за всичко?
2. Има ли образци за пълномощното на всяка отделна институция или на някоя от тях? Ако има - къде да ги открия
3. един екземпляр от пълномощното достатъчен ли е или за всяка институция трябва оригинал? Т.е. прибират ли оригинала или вземат само копие.

Ще съм благодарна, ако ми пратите образец на едно "прилично" пълномощно. Може и на лични.
Благодаря 
#1 | 10.03.2022, 08:21
Публикации: 540 / 74
1. В едно пълномощно се описват всички институции.
2. Образец няма - пише се свободен текст, изброяват се правата, които Ви се дават със съответното пълномощно.
3. На всякъде искат копия, един оригинал Ви е достатъчен.
#2 | 10.03.2022, 08:32
Публикации: 11932 / 2174
До сега не съм ползвала ел.подпис като упълномощено лице. Интересува ме:
1. за всяко упълномощаване /пред НАП, пред НОИ, за ТР.../ ли трябва отделно пълномощно или става с едно за всичко?

Ако питате за упълномощаване от фирма за подаване на различни декларации и документи в НАП с ел.подписа Ви то при електронното попълване на Заявлението излиза тяхно пълномощно, което следва да се представи на място от упълномощителя. То се генерира автоматично от системата на НАП и не е свободен текст.
#3 | 10.03.2022, 08:47
Публикации: 540 / 74
Преди 3 дни попълвах заявления за упълномощаване с ел. подпис и не ми излезе никакво тяхно пълномощно.
Като се чекне ДДС декларацаии иска да се прикачи нотариално заверено пълномощно.
На фирма, която не е по ДДС не ми поиска нищо, отидох си в НАП с пълномощното в свободен текст, потвърдих заявлението и готово.
Никъде не ми е излизало тяхно пълномощно.
#4 | 10.03.2022, 08:56
Публикации: 11932 / 2174
Преди 3 дни попълвах заявления за упълномощаване с ел. подпис и не ми излезе никакво тяхно пълномощно.

Това не може да бъде. Винаги при попълване на Заявление за упълномощаване излиза и самото Упълномощаване от фирмата към притежателя на електронния подпис. И когато фирмата - упълномощител го носи в НАП не се изисква друго пълномощно.

 отидох си в НАП с пълномощното в свободен текст, потвърдих заявлението и готово.
Никъде не ми е излизало тяхно пълномощно.

Когато се носи от притежателя на ел.подписа тогава трябва да има отделно пълномощно, че е оторизиран да го представи той пред НАП.
#5 | 10.03.2022, 09:57
Публикации: 540 / 74
Това не може да бъде. Винаги при попълване на Заявление за упълномощаване излиза и самото Упълномощаване от фирмата към притежателя на електронния подпис. И когато фирмата - упълномощител го носи в НАП не се изисква друго пълномощно.
Нищо не ми е излизало, нито преди три дни, когато за последно попълвах заявление, нито никога преди това.
Когато се носи от притежателя на ел.подписа тогава трябва да има отделно пълномощно, че е оторизиран да го представи той пред НАП.
Имам едно нотариално заверено пълномощно, изброени са всички институции, описано е да подава, подписва и получава, включително и по ел. път, от мое име и за моя сметка всякакви документи, декларации, данни и т.н.
#6 | 10.03.2022, 10:33
Публикации: 11932 / 2174
Нищо не ми е излизало, нито преди три дни, когато за последно попълвах заявление, нито никога преди това.

Може би просто не говорим за едно и също нещо. При попълване на Заявление за упълномощаване винаги излиза и " УВЕДОМЛЕНИЕ ЗА УПЪЛНОМОЩАВАНЕ, ОТТЕГЛЯНЕ НА УПЪЛНОМОЩАВАНЕ, ПРОМЯНА НА ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС" , което се носи в НАП. Да, точното му име е Уведомление за упълномощаване, а не упълномощаване. Никога не Ви излиза ли ? Излиза винаги.

Отделно, както вече е ясно, че ако не се занесе от собственика на фирмата - упълномощител приносителят трябва да си има пълномощно. В това нямаме разминаване.  :smile1:
#7 | 10.03.2022, 10:33
Публикации: 25 / 1
Ако питате за упълномощаване от фирма за подаване на различни декларации и документи в НАП с ел.подписа Ви то при електронното попълване на Заявлението излиза тяхно пълномощно, което следва да се представи на място от упълномощителя. То се генерира автоматично от системата на НАП и не е свободен текст.
Да, интересува ме пълномощното за подаване на документи с КЕП. Но не само - и за подаване на болнични в НОИ, и за носене и приемане на документи "на ръка".
За КЕП - значи първо попълвам бланките за упълномощаване в сайта, после отпечатвам пълномощно, прави се нотариална заверка и тогава отивам в НАП. Така ли? После по подобен начин за НОИ... Искаше ми се при подписване на договора да ми дадат едно пълномощно и край....

ПП Писали сме едновременно :) Значи нотариалното пълномощно си е едно. Другото е уведомление, което се подписва от упълномощителя, но не се заверява нотариално. Това е по-добре :)
#8 | 10.03.2022, 10:35
Публикации: 11932 / 2174
Да, интересува ме пълномощното за подаване на документи с КЕП. Но не само - и за подаване на болнични в НОИ, и за носене и приемане на документи "на ръка".
За КЕП - значи първо попълвам бланките за упълномощаване в сайта, после отпечатвам пълномощно, прави се нотариална заверка и тогава отивам в НАП. Така ли?

Не, не се прави.За НОИ процедурата е друга и това в НАП няма да ви свърши работа .
#9 | 10.03.2022, 10:45
Публикации: 540 / 74
Може би просто не говорим за едно и също нещо. При попълване на Заявление за упълномощаване винаги излиза и " УВЕДОМЛЕНИЕ ЗА УПЪЛНОМОЩАВАНЕ, ОТТЕГЛЯНЕ НА УПЪЛНОМОЩАВАНЕ, ПРОМЯНА НА ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС" , което се носи в НАП. Да, точното му име е Уведомление за упълномощаване, а не упълномощаване. Никога не Ви излиза ли ? Излиза винаги.

Отделно, както вече е ясно, че ако не се занесе от собственика на фирмата - упълномощител приносителят трябва да си има пълномощно. В това нямаме разминаване.  :smile1:

Въобще не стоплих за уведомлението. Помислих, че излиза някакво си пълномощно (буквално), което аз никога не съм виждала  :smile1:
Иначе да, то без уведомление нищо не може да се направи.
#10 | 10.03.2022, 10:48
Публикации: 540 / 74
ПП Писали сме едновременно :) Значи нотариалното пълномощно си е едно. Другото е уведомление, което се подписва от упълномощителя, но не се заверява нотариално. Това е по-добре :)

Точно така, просто е важно в пълномощното да са изброени институциите, както и правата Ви за тях.
#11 | 10.03.2022, 10:49
Публикации: 11932 / 2174
Сега всичко си дойде на място - чак си погледнах в упълномощаването какво имам като бланка.  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група