"Нетни приходи от продажби" при търговия с финансови инструменти

15.03.2022, 12:29 1691 3

15.03.2022, 12:29
Публикации: 575 / 117
Физическо лице търгува с финансови инструменти и формира данъчна основа по реда на ЗКПО. Това е единствената му дейност и отчита само финансови приходи - от продажбата на финансови инструменти съгласно НСС 32 и от курсови разлики съгласно НСС 21. Трябва ли тези приходи да се включват в нетните приходи от продажба?

Според ДР на ЗС
11. (изм. - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) "Нетни приходи от продажби" са сумите от продажба на продукция, стоки и услуги, намалени с търговските отстъпки, данъка върху добавената стойност и други данъци, пряко свързани с приходите.

Според мен не участват, но тъй като са в значителен размер и имат значение за съдържанието на ГФО, задължението за финансов одит и внасянето на авансови вноски по ЗКПО, моля за още мнения.

#1 | 15.03.2022, 13:50
Публикации: 11896 / 2168
Според мен не участват,


И аз мисля така.  :smile1:
#2 | 23.03.2022, 14:38
Публикации: 306 / 36
Мен също ме вълнува подобен въпрос. Даже пуснах тук тема "Приход на заложна къща" Ето и линка
 https://kik-info.com/forum/index.php?topic=30049.0.

По същество таксите са финансови приходи, но пък нали това е основната дейност на фирмата. Ако се посочат като финансови приходи в НПП няма да има нищо, т.е. нямаме приходи от основната си дейност.
Това ме кара да се замислям-тези такси и комисионни - като финансов приход или като услуга да се отчитат?
#3 | 24.03.2022, 08:09
Публикации: 11896 / 2168
По същество таксите са финансови приходи, но пък нали това е основната дейност на фирмата. Ако се посочат като финансови приходи в НПП няма да има нищо, т.е. нямаме приходи от основната си дейност.

Защо да нямате приходи от основната си дейност  ? Просто тези приходи не са нетни приходи от продажби в случая.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група