Съставител на ГФО

24.03.2022, 16:12 2514 10

24.03.2022, 16:12
Публикации: 11 / 0
В т.7 "данни за съставител на ГФО " от ГДД, коя позиция трябва да се попълни в случай , че отчета е съставен от счетоводител, упражняващ свободна професия с регистрация по БУЛСТАТ- "физическо лице" като се впишат трите имена и  ЕГН и се маркира "облигационно правоотношение" или "счетоводно предприятие"  и се впишат трите имена и номера по БУЛСТАТ?
#1 | 24.03.2022, 16:46
Публикации: 240 / 39
27. "Счетоводно предприятие" е всяко лице, регистрирано по Търговския закон или по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, в чийто предмет на дейност е включено организиране на счетоводно отчитане и съставяне на финансови отчети.

Вие по ТЗ ли сте регистрирана?
#2 | 24.03.2022, 17:35
Публикации: 11 / 0
Не, аз не упражнявам свободна професия, но имам спор с въпросния счетоводител, който твърди , че на фирмите на които е съставял ГФО и е подавал ГДД през предходни години  за съставител е вписвал "счетоводно предприятие"  и съответно трите си имена  и номера по БУЛСТАТ в полето"ЕИК" като декларациите са приети от НАП и не е търсен за корекции. Според мен трябва да се маркират" физическо лице" и "облигационно правоотношение".



#3 | 24.03.2022, 17:50
Публикации: 668 / 83
това, ако не бъркам, го въведоха уж малко да изсветлеят сенчестия, счетоводен труд и евентуално при проверки да видят има ли плащане за изготвянето на декларацията и други там работи.
въпроса в кое от полетата е въведен ми се струва маловажен.
#4 | 25.03.2022, 09:58
Публикации: 717 / 95
Според мен трябва да се маркират" физическо лице" и "облигационно правоотношение".

И моето мнение  е такова.
#5 | 30.03.2022, 16:02
Публикации: 19 / 0
Маркира се "счетоводно предприятие" ако съставителя е собственик на счетоводното предприятие, ако не е се пише "физическо лице" и "облигационно правоотношение.
#6 | 30.03.2022, 17:12
Публикации: 717 / 95
Маркира се "счетоводно предприятие" ако съставителя е собственик на счетоводното предприятие, ако не е се пише "физическо лице" и "облигационно правоотношение.

Зависи с кого е сключен договора за счетоводно обслужване.
#7 | 30.03.2022, 17:32
Публикации: 19 / 0
Зависи с кого е сключен договора за счетоводно обслужване.

Скоро ми се наложи да коментирам този казус с одитори, които ми завериха отчета за миналата година. Договора е със счетоводната фирма, но аз не съм неин собственик и управител, а в  същото време съм съставител на финансовите отчети. Тяхното мнение беше, че е редно да е "физическо лице" и "облигационно правоотношение", инак отчетите трябвало да ги подпише управителя на "счетоводното предприятие".
#8 | 30.03.2022, 17:49
Публикации: 11900 / 2168
 Договора е със счетоводната фирма, но аз не съм неин собственик и управител, а в  същото време съм съставител на финансовите отчети. Тяхното мнение беше, че е редно да е "физическо лице" и "облигационно правоотношение", инак отчетите трябвало да ги подпише управителя на "счетоводното предприятие".

Това е било и правилното решение в дадения случай.

https://www.tita.bg/page/474


Скрит текст :

Това по принцип, а за Вашия случай си знаете конкретиката.
#9 | 22.04.2023, 21:56
Публикации: 49 / 2
Има ли значение дали действителния стаж  за съставил на отчет е придобит преди или след придобиване на необходимата степен на образование?
Не намирам тълкуване на чл. 18 т. 1 от ЗС.
Благодаря
#10 | 22.04.2023, 23:36
Публикации: 4354 / 714
"...да имат придобита задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него действителен стаж по специалността..."

Така, както е изредено - образование и съответстващ стаж към него звучи като стажът да е след образованието. Но пък ако са искали да кажат, че се признава само стажът след придобиване на висшето образование са могли и да го напишат, а не са. Съответствието остава за годините.

В областта на счетоводството стаж може да има и без висше образование, даже в подточка "в" е подобен случай. Там обаче са направили разлика в изказа -  "стаж в областта на счетоводството" и "стаж като счетоводител", стиснили са го до по-конкретни длъжности.

Ако стажът ви преди висшето образование е като счетоводител (в съответствие с подточка "в") бих приел, че се признава и той.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група