Облагане на доходи от услуги, извършени от ЗП

16.04.2022, 14:23 1033 4

16.04.2022, 14:23
Публикации: 58 / 0
Здравейте, искам да попитам за вашето мнение. Земеделски производител-ФЛ, който се облага по чл. 29, ал.1, т.1, е извършил през годината услуги със селскостопанска техника. Как мислите, че трябва да се обложат доходите - в Прил.2 или в прил.3 с 25% нормативни разходи. Чела съм указания на НАП, в които казват, че се облагат в прил2, но има колеги, които са на мнение, че трябва да се обложат в прил.3, защото са доходи от полагане на труд без трудово правоотношение. Моля Ви за вашето мнение.
#1 | 18.04.2022, 06:13
Публикации: 159 / 22

№ 94-00-300 от 29.12.2015 г.
 Относно: Извършване на други дейности от физически лица, регистрирани като земеделски стопани

"В случая за извършването на услуги със земеделска техника, следва да имате предвид разпоредбата на чл. 61з, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), според която физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение № 4 (патентни дейности), т.40 „услуги със земеделска и горска техника“, се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности, при условие че:
1. оборотът на лицето за предходната година не превишава 50 000 лв., и
2. лицето не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност, с изключение на регистрация за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон.
На основание чл. 50, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за доходите, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси. Едноличните търговци, придобили доходи от патентни дейности, декларират тези доходи в Приложение № 7 „Доходи, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на ЗМДТ“ на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ като същите не участват при формирането на общата годишна данъчна основа и на годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец (по действащото към момента законодателство).
На основание чл.61и, ал.2 от ЗМДТ и чл.39 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, когато в рамките на текущата данъчна година отпаднат основанията за облагане с патентен данък т.е. оборотът на лицето превиши 50000 лв. или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица."
#2 | 18.04.2022, 09:57
Публикации: 58 / 0
Благодаря за отговора, но се извинявам, аз не съм пояснила, че лицето е регистрирано по ЗДДС.
#3 | 18.04.2022, 10:11
Публикации: 2116 / 147
Благодаря за отговора, но се извинявам, аз не съм пояснила, че лицето е регистрирано по ЗДДС.

Значи патентът отпада и ще са си в приложение 2
#4 | 18.04.2022, 11:49
Публикации: 58 / 0
Благодаря Ви много, че се отзовахте. Хубав ден Ви желая!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група