Върху кои предмети да наблегна

08.05.2022, 09:01 1296 5

08.05.2022, 09:01
Публикации: 1 / 0
Малко предистория: откакто се помня, никога не съм могъл да задържа вниманието си над каквото и да било. Малкото, което успявах да науча, го забравях около седмица след изпита. Някак си успях да завърша средното си образование с отличен.
После, през 2019 г., записах да уча Счетоводство и контрол в Свищов, задочна форма. Някак си успях да се вържа на мита, че ще е лесно, понеже съм добър по математика. Проблемите не преставаха. Отчаяно опитвах да се фокусирам, но нищо не помагаше. Нищо не можех да запомням, малкото запомнено се изтриваше веднага. Изкарвах отлични оценки, основно защото на изпитите позволяваха да си ползваме записки и учебници. После, поради заболяването и смъртта на баща ми съвсем се бях сдухал и отчаял - не ми пукаше за нищо, нямах енергия, не можах да спя, не можех да се фокусирам. Не казвах на никой, за да не причинявам излишни тревоги.

Но да се върна в настоящето: Преди около месец завърших трета година, а почти нищо не мога да си спомня от предишните години в унито, само няколко концепции и стопански операции на кръст. Все още не мога да се съсредоточа - опитам ли се, абсолютно всевъзможни мисли ми се настаняват в главата. След около година ми предстои преддипломен стаж и нямам представа кой ще ме вземе и дали някой ще иска да ме вземе със уменията и знанията ми (по-скоро липсата ми на такива).

Не знам дали това е правилното място, но бих искал да ви попитам: Върху кои предмети да наблегна, за да разбера и изуча по-добре специалността.(И за да не се изложа абсолютно по време на стаж)
#1 | 09.05.2022, 12:54
Публикации: 56 / 8
Предлагам следната последователност:
1. Основи на счетоводството
2. Финансово счетоводство част 1
2. Финансово счетоводство част 2
3. Управленско счетоводство
4. Отчитане на външнотърговските сделки
5. Счетоводни стандарти
6. Данъчно и осигурително право
Всички други
#2 | 09.05.2022, 20:21
Публикации: 1 / 1
Здравейте!
Моля, откажете се от идеята да ставате счетоводител.
Професията изисква голяма концентрация, внимание, спазване на срокове.
Липсата на такива е свързана с глоби и проблеми.
 
#3 | 09.05.2022, 20:26
Публикации: 833 / 69
Здравейте!
Моля, откажете се от идеята да ставате счетоводител.
Професията изисква голяма концентрация, внимание, спазване на срокове.
Липсата на такива е свързана с глоби и проблеми.
 
Не се сдържах да го напиша, но защо не оставите човекът сам да си прецени дали ще му се отдаде професията? Такива прибързани съвети накрак едва ли на някого са полезни.
#4 | 10.05.2022, 08:37
Публикации: 1705 / 207
Според мен просто стресът Ви идва в повече. Отделяйте време и за почивка.
Всеки е бил във Вашето състояние. :wink1:
#5 | 10.05.2022, 09:47
Публикации: 1 / 2
Здравей, Doomrager,  :smile1:

Не съм счетоводител, а лекар.
Случайно попаднах на тази публикация и се регистрирах, само за да отговоря.

Моля те, посети читав психиатър, който да отхвърли или докаже разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD).

Прочети малко повече за ADHD в Wikipedia, особено ADHD-I (предимно дефицит на внимание). https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC_%D0%BD%D0%B0_%D0%B4%D0%B5%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%B8_%D1%85%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82

Нещата, които описваш не се дължат на стрес. Сам пишеш, че е "откакто се помниш". Стресът обостря проблемите ти, а не е първопричината.
ADHD се среща сравнително често и много често остава неразпознато.
Невъзможността за концентрация се отдава на какво ли не - стрес, характер и т.н.

  • Отвори Superdoc.bg. Търси в твоя град психиатър. Избери такъв с добри оценки.
  • Разкажи на психиатъра това, което си написал тук и особено тези неща: откакто се помня, никога не съм могъл да задържа вниманието си над каквото и да било /  Проблемите не преставаха. Отчаяно опитвах да се фокусирам, но нищо не помагаше. Нищо не можех да запомням, малкото запомнено се изтриваше веднага / не ми пукаше за нищо, нямах енергия, не можах да спя, не можех да се фокусирам
  • Ако наистина имаш ADHD, правилното лечение + диета ще ти промени живота коренно към по-добро. Коренно. Ученето става от трудност 8/10 на 3/10.

По-здрав!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група