Покупка на дигитални продукти

12.07.2022, 08:18 1302 8

12.07.2022, 08:18
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

След няколко седмици безуспешно търсене на отговор, се надявам тук някой да може да ми разясни нещата. Казуса е следния :
БГ фирма е собственик на онлайн платформа. Последната има вътрешна разплащателна система (виртуални кредити). Фирмата продава и купува тези кредити на ЮЛ и ФЛ в ЕС. При продажбата всичко е ясно , освен ДДС.
При покупката от ФЛ обаче има доста неизвестни.

Ето и въпросите :
1.Виртуалните кредити облагат ли се с ДДС? Като услуга ли се класифицира или като продукт?
2. При покупката на кредити от ФЛ , необходим ли е документ? Ако да - какъв?
3. Приемането на общите условия на платформата, в които ще е описано задължението на фирмата да купи кредитите на ФЛ при подадена от него заявка, има ли силата на договор и елиминира ли необходимостта от издаването на документ от страна на ФЛ ?

Искам да помоля тези , които нямат мнение по въпросите , да подтиснат желанието си и да не сипят “умни” коментари.

На всички други искам да благодаря предварително за отделеното време и внимание .

Хубав и усмихнат ден на всички.

#1 | 12.07.2022, 11:02
Публикации: 4368 / 719
Извинявам се за незнанието си, но какво е "виртуален кредит" (в светлината на българското законодателство)?
#2 | 12.07.2022, 12:48
Публикации: 5 / 0
Честно казано и на това не можаха да ми отговорят. Някои го тълкуват като стока , други като валута , трети като услуга. Но мисля че би трябвало да има някаква формулировка някъде.
#3 | 12.07.2022, 14:10
Публикации: 11934 / 2174
Честно казано и на това не можаха да ми отговорят. Някои го тълкуват като стока , други като валута , трети като услуга. Но мисля че би трябвало да има някаква формулировка някъде.

И аз като bobo да попитам - бихте ли ни обяснили с думи прости какво е това по своята същност / извън счетоводното тълкувание / ?
#4 | 12.07.2022, 14:26
Публикации: 5 / 0
Ето какво е планирано, Вие преценете как да класифицирате кредитите.

Потребител 1 купува 1000 кредита за 10 лв, с които плаща за различни услуги на потребители 2/3/4/5. Потребител 4 е натрупал 450 кредита и иска да ги осребри. Подава заявка към платформата и след това си получава парите по банковата сметка.
#5 | 12.07.2022, 15:21
Публикации: 4368 / 719
Нещо като подаръчните ваучери?
#6 | 13.07.2022, 08:10
Публикации: 5 / 0
Нещо като подаръчните ваучери?

Може и така да се тълкува, само че с тях ФЛ ще получи стока или услуга, а в нашия случай - пари.
#7 | 13.07.2022, 08:20
Публикации: 5 / 0
Нещо като подаръчните ваучери?
Повечето такива ваучери са от самите фирми "Кауфланд" "Лидл" и т.н. Тук обаче , ФЛ ще предлагат услуги , за които ще получават кредити. След като натрупа дадена сума кредити , те ще могат да ги осребрят в пари. Тук е проблема , как ще се осчетоводи тази сделка , в която Фирмата плаща за кредитите на ФЛ ? Трябва ли да има насрещен документ за това ? Общите условия на сайта имат ли силата на договор между двете страни и дали НАП биха го признали като такъв , за да може да се оправдае превода на средства към ФЛ ?

С този проект се сблъсках със същите проблеми и въпроси , които имах с разплащането с криптовалута. Така и не получих отговор от НАП относно това. Да се надяваме че сега ще получа.
#8 | 13.07.2022, 08:43
Публикации: 11934 / 2174
Първо да кажа, че не знам отговорите на въпросите, които поставяте, но се опитвам да разсъждавам по тях. Тези кредити имат сходство с предоставяните ваучери, както и bobo писа. По-скоро бих ги оприличила не на стоки или услуги, а на "други парични средства" . Според мене изплащането на кредитите на лицата, които ще подадат искане за осребряване не е сделка и не изисква фактура. Услугата, както аз я виждам, която платформата извършва на тези лица е да посредничи в заплащането на услугите, които те извършват към техни контрагенти. Би трябвало тази услуга да има цена извън кредитите, които са си пари на клиентите/контрагентите и от платформата да им фактурирате именно ползването на платформата като средство за разплащане - по подобие на Фейсбук и Гугъл примерно за рекламите , които дадена фирма заплаща за ползване на тези платформи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група