Възстановяване на ДДС в ЕС и декларации по ЗДДС

12.07.2022, 16:35 811 3

12.07.2022, 16:35
Публикации: 22 / 0
Здравейте, звъннах в НАП ... но някак доста колебливо ми отговориха.

Получихме фактура с ДДС от фирма регистрирана в Италия, ДДС-то ще възстановим по процедура "Възстановяване в ЕС", но чуденката ми е - Дали и как трябва да се включи фактурата в дневниците ни по ДДС? ...

От НАП казаха да ги включим, но когато попитах как и те се затрудниха с отговора  :blink:

Ако някой се е сблъсквал с подобен казус, дали може да хвърли лека светлина в тунела?  :wink1:
#1 | 12.07.2022, 17:13
Публикации: 11969 / 2190
Принципно фактурате от друга страна не е данъчен документ по смисъла на нашето законодателство. Евентуалното "включване" на фактури става чрез Протоколите по чл.117, когато следва да издаваме такива за начисляване на ДДС, но не включваме самата фактура. Като говорим за включване имаме предвид дневниците по ЗДДС, а иначе си осчетоводяваме тези фактури за счетоводни цели.
#2 | 12.07.2022, 22:28
Публикации: 22 / 0
А от НАП казаха, да сложа фактурата в дневниците без данъчен кредит, обаче леко измъчено и с доста мънкане. Уж да я видели, когато поискам ДДС-то след това.
Ето защо реших да попитам и тук, но явно доста малко колеги искат ДДС от ЕС  :hmmm:
#3 | 13.07.2022, 09:46
Публикации: 574 / 56
При мен беше с протокол за цялата сума. ДДС-то, платено в друга държава от ЕС го лепнах на разчет. После разчета закрих с възстановеното ДДС.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група