Помощ

18.07.2022, 10:24 1003 3

18.07.2022, 10:24
Публикации: 208 / 11
Аз наистина се нуждая от вашата помощ. Случаят е следния.Фирмата ни направи внос от страна извън ЕС . Пристига стоката и от DHL ни искат ф-ра и опис на стоката към нея. Но никой не ни казва че кашоните са два. И тъй като аз не я знам тази информация подавам целия инвойс на стойност 13000 долара. Обмитихме , преведохме мито и ДДС и я освободихме. На следващия ден ни информират , че има още една пратка. А всяка пратка пътува с отделна ф-ра на различна стойност от инвойса, но те дори не обръщат внимание на това. След разговор с техния митн.отдел и н-к на митницата , където си получаваме стоката разбрах, че не може да се направи абсолютно нищо.И тук пак обмитихме втория кашон , пак си внесохме мито и ДДС.Осчетоводих и двете МД. Два пъти приспадам ДДС -4531 /457. Стоката по втората грешна МД я намалих с червено сторно, защото тя е заведена по първата МД и става дублиране .Та въпроса ми е правилно ли е това. Според колеги трябва да сторнирам и ДДС по грешната МД , защото е неправилно начислено.Само че от митницата казаха че те пари не връщат.И така DHL ни вкара в голяма каша , а аз не знам кое е вярното решение. Моля за съвет и дано да има колеги попадали в такъв казус
#1 | 18.07.2022, 13:05
Публикации: 208 / 11
Голяма  е кашата , забъркана от друг. И дори да приемем, че ДДС е неправилно начислено по втората МД/ както си е/ на мен няма кой да ми го възстанови.И смятам да оставя нещата така.
Все пак ще се радвам на мнения.
#2 | 18.07.2022, 14:38
Публикации: 11932 / 2174
Само че от митницата казаха че те пари не връщат.

Вижте чл.56а ал.2 от ППЗДДС. Обърнете се и към митнически агент да Ви помогне евентуално в ситуацията.
#3 | 18.07.2022, 16:56
Публикации: 208 / 11
Много ви благодаря за насоката. Поне да сме изрядни пред НАП.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група