Задължително Самоосигуряване при регистрация на фирма ?

20.07.2022, 14:41 1658 7

20.07.2022, 14:41
Публикации: 3 / 0
Искам да попитам имам фирма регистрирана по ДДС от скоро . Фирмата е действаща и към момента аз съм и управител. Плащам задължителното самоосигуряване в момента то е около 220лв вързано е с минималната работна заплата. Питането ми е  има ли начин да не се самоосигурявам за да действа фирмата ми тъй като работя на постоянен трудов договор в друга фирма от която ми се плащат на пълна заплата  всички видове осигуровки, пенсионни здравни всичко. Казаха ми че е възможно да назнача служител поне един, към момента нямам служители и ако е на минимална заплата с постоянен трудов договор почасов да речем 2 часа на ден тогава осигуровката на този  служител ще ми възлиза на месец от около 50 лв. което е доста по добре от 220лв. Възможно ли е това и как може да се направи или ако не по този начин по някакъв друг начин?
#1 | 20.07.2022, 14:48
Публикации: 9337 / 1570
Възможно ли е това и как може да се направи или ако не по този начин по някакъв друг начин? всичко е възможно, но не всичко е редно. Този работник няма да работи сам. Освен това покрай трудовия договор възникват и още други ангажименти. Все трябва да има и управител. Някои икономии може да излязат скъпо.
#2 | 20.07.2022, 14:58
Публикации: 3 / 0
Ако не е редно значи е незаконно, а ако е законно значи не е нередно.
Аз не искам да правя нищо незаконно, Все си мисля че плащането два пъти на осигуровка за един и същ човек не е нередно но не е и необходимо нужно. Така си мисля
#3 | 20.07.2022, 15:41
Публикации: 4393 / 734
Е, осигуряването е върху получен доход, до някаква горна граница. Работите, получавате -> осигурявате се. Независимо на колко места.
От друга страна ако разход (в полза на собственика) от 100-200 лв е непосилен или твърде голям спрямо приходите, то трябва да се преосмисли смисъла от съществуването на фирмата :) Все се чудя на идеята да се прави фирма с два лева капитал и после постоянно да се захранва с външни пари.
#4 | 21.07.2022, 10:05
Публикации: 2116 / 147
Искам да попитам имам фирма регистрирана по ДДС от скоро . Фирмата е действаща и към момента аз съм и управител. Плащам задължителното самоосигуряване в момента то е около 220лв вързано е с минималната работна заплата. Питането ми е  има ли начин да не се самоосигурявам за да действа фирмата ми тъй като работя на постоянен трудов договор в друга фирма от която ми се плащат на пълна заплата  всички видове осигуровки, пенсионни здравни всичко. Казаха ми че е възможно да назнача служител поне един, към момента нямам служители и ако е на минимална заплата с постоянен трудов договор почасов да речем 2 часа на ден тогава осигуровката на този  служител ще ми възлиза на месец от около 50 лв. което е доста по добре от 220лв. Възможно ли е това и как може да се направи или ако не по този начин по някакъв друг начин?
Няма мърдане до 3400.
#5 | 21.07.2022, 14:18
Публикации: 3 / 0
Няма мърдане до 3400.
Бобо, ако така разсъждаваш и 100 хиляди капитал да имаш при отваряне на фирма след няколко години ще си в нулева позиция. Много са ти широки пръстите.  Аз гледам на тия 200лв не като непосилен капитал а като на едни хвърлени пари през прозореца. И апропо те се водят на сметката на управителя а не на фирмената сметка, не можеш да ги плащаш с капитала на фирмата а би било редно.
#6 | 21.07.2022, 14:44
Публикации: 4393 / 734
Аз съм си направил сметката, че нямам бизнес нюх и затова съм наемен работник :)
А дали 200-те лева ще излязат от левия джоб на собственика или от десния все тая - парите са все негови.
Пожелавам след 20-30-40 години, когато дойде време, да не съжаляваш защо не си "хвърлил тези пари през прозореца". Щото доста "бизнесмени" от зората на демокрацията вече се чудят що не могат да се пенсионират, па дори и с една минимална пенсийка. Но както е модерно да се казва - всеки сам си преценя, а аз само си мърморя :)
#7 | 21.07.2022, 14:56
Публикации: 11956 / 2182
Много са ти широки пръстите.  Аз гледам на тия 200лв не като непосилен капитал а като на едни хвърлени пари през прозореца.
Това съм го чувала толкова много пъти и накрая същите тези със "събраните"  пръсти са най-големите критици как "някой" не ги бил осигурявал. Нищо ново под слънцето . И аз като бобо ще кажа, че с тънки сметки работа не става. И не са страшни разходите, ако има приходи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група