Сделка със земя

31.07.2022, 14:32 632 1

31.07.2022, 14:32
Публикации: 1231 / 73
Може ли да някой да даде съвет за осчетоводяване в следната ситуация- Фирма притежава Поз.имот ,купен и заведен в счетоводството за 60000лв. Целият имот е 1500 кв. Фирмата прави сделка с Общината, като дава на общината половината от имота , а Общината дава подобен ПИ. Обаче Вещо лице -оценител прави оценка и оценява половината от имота за 100000лв. Имота, който общината дава е оценен на 250000лв. Сделката е минала през нотариус  и е подписан договор, който е вписан в АВ . Според юриста на общината няма нужда от други документи. Фирмата превежда на общината разликата между двата имота 150000лв. Подадена е Декл. по чл.14 от ЗМДТ и по указание на служителката  Новопридобитият имот е заведен там на стойност 150000лв., тъй като толкова е платено. И сега аз трябва да заведа в счетоводството този имот ,така ,че да съответсва с подадената Декларация и същевременно да отпиша половината от заменения имот. Според мен е напълно грешно подадената декларация. Сделката е станала през м.06, не са издавани фактури. Договорът го получавам днес.  Вижда ми се доста объркана ситуация и сега ще се опитвам да се оправям. Ако някой иска ,нека помогне.
#1 | 31.07.2022, 14:51
Публикации: 1231 / 73
Да добавя към горенаписаното ,че това се прави във връзка със заповед на главния архитект, свързана с нов ПУП. И Документа с който е извършена сделката е Договор за прахвърляне на собственост на основание Закона за устройство на територията.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група