Въпроси за майчинство

10.01.2023, 10:10 672 4

10.01.2023, 10:10
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Понеже не съм на трудов договор  от около 2 години, ме интересува дали имам право на майчинство, какво и как да изчисля в какъв размер ще бъде? В момента съм бременна в 4ти месец и това много ме притеснява тъй като нямаме особена възможност. Имам стаж около 5 години. Доколкото разбрах няма никакво значение здравните осигуровки, които си плащам всеки месец. Ако ме назначат на работа сега това ще помогне ли да взимам приемливо майчинство и колко месеца трябва да съм била на работа при този работодател за да мога  да подам документи за болничен по майчинство или това няма значение ? Понеже съм и с проблемна бременност е възможно да бъда назначена фективно някъде , където разбира се ще извършвам някаква дейност просто по лека(да кажем при познати) и разбираемо ще си плащам осигуровките на работодателя аз. Благодаря на всички отговорили  :smile1:
#1 | 10.01.2023, 10:49
Публикации: 9370 / 1574
Да, здравните осигуровки, които си плащате всеки месец нямат значение за болничните и майчинството
Ако не започнете работа преди първия болничен, няма шанс да получите нещо от НОИ. Само някакви помощи от социалните
Ако започнете работа, с оглед двете години без работа и оставащите само няколко месеца до 45-дневния болничен, едва ли майчинството ще е над минималната работна заплата /780 лв/. По-малко не може.
Принципно само един "работен" ден преди болничните е достатъчен, но на практика от НОИ са подозрителни и вероятно ще направят проверка. Гледайте да "поработите" поне един месец, месец и нещо
#2 | 04.12.2023, 20:54
Публикации: 3 / 0
Здравейте,ситуацията ми е следната моля,ако някой може да ми даде разяснение.😁😊
Бременна съм в 4 месец,но за съжаление напуснах работа преди да разбера за бременността.
Нямам трудов стаж знам,че за майчинство ми трябва 12 месеца трудов стаж.
Мисълта ми е,ако сега започна работа след като родя и продължат да ме водя, че работя.
След  навършване на 12 месеца дали ще мога да взимам майчинство и ако да дали ще ми върнат назад месеците  или от втората година ще започна да взимам?
#3 | 04.12.2023, 20:55
Публикации: 3 / 0
Здравейте,ситуацията ми е следната моля,ако някой може да ми даде разяснение.😁😊
Бременна съм в 4 месец,но за съжаление напуснах работа преди да разбера за бременността.
Нямам трудов стаж знам,че за майчинство ми трябва 12 месеца трудов стаж.
Мисълта ми е,ако сега започна работа след като родя и продължат да ме водя, че работя.
След  навършване на 12 месеца дали ще мога да взимам майчинство и ако да дали ще ми върнат назад месеците  или от втората година ще започна да взимам?
#4 | 04.12.2023, 21:10
Публикации: 9370 / 1574
За да получавате обезщетение за бременност и раждане трябва да имате 12 месеца осигурителен стаж с осигуровки за ОЗМ.  Този стаж се брои от най-първия Ви работен ден при най-пърмия работодател. Т.е. не е задължително да са 12 последователни месеца или да да при последншя работодател.
Ако нямате нужния стаж когато излезете в болничен 45 дни приди термина,  няма да имате право на обезщетение,  но по време на болничния ще Ви се "трупа" стаж. Когато съберете 12 месеца ще почнат да Ви плащат обезщетение.  От този момент нататък. Няма връщане назад.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група