Фактури от ФЛ свободна професия нерегистрирано по ЗДДС

22.01.2023, 10:14 1389 7

22.01.2023, 10:14
Публикации: 30 / 1
Според НАРЪЧНИК ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА, 2022 - FISH-I.4:

Лицата, упражняващи свободна професия, нямат задължение да ползват фискално устройство, съответно да издават фискални касови бележки, но на основание чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ те следва да издават документ за придобитите от тях доходи по чл. 29 от ЗДДФЛ.

чл.9 (2) Данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство или касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност съгласно ал. 1, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4, съдържащ реквизитите по чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството. Документът се издава в два екземпляра, като единият се предоставя на платеца на доходите, а вторият се съхранява от физическото лице.

ЗСч чл.6
(3) Първичният счетоводен документ, който засяга само дейността на предприятието, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер на документа, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование на предприятието;
4. предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция;
5. име и подпис на съставителя.

Да разбирам ли, че така издадената фактура не е задължително да включва:
 - дата на възникване на данъчното събитие
 - получател (това ми се струва абсурдно)
 - основание за неначисляване на ДДС

...или просто каквото се има предвид е, че чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ изисква тези атрибути, което не изключва други части на закона или други закони да изискват още?

Също така ми се струва странно, че се изисква подпис.  Изискванията за подпис/печат на фактурите не отпаднаха ли отдавна?
#1 | 22.01.2023, 10:41
Публикации: 726 / 97
Да разбирам ли, че така издадената фактура не е задължително да включва:
 - дата на възникване на данъчното събитие
- получател (това ми се струва абсурдно)
 - основание за неначисляване на ДДС

Вие прочетохте ли какво касае този член ?
"(3) Първичният счетоводен документ, който засяга само дейността на предприятието,"
Става дума за вътрешно фирмен документ, а не за такъв между две страни. И за да не попадате на повече "абсурдни" неща се обърнете към счетоводител.
#2 | 22.01.2023, 12:55
Публикации: 30 / 1
Здравейте, Колибри.

Това което сте подчертали го видях.  Това е още една странност при условие, че чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ и чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4 не дискриминират дали документа засяга само дейността на предприятието или не.

Относно това да се обърна към счетоводител, ами аз точно това правя като пиша в този форум.  Предполагам немалко от хората, които отговарят са счетоводители.  Благодаря, на всички, които го правят!  Ако се обърна към един счетоводител, ще получа нейното/неговото мнение.  Тук мога да получа отговор от много счетоводители с различно мнение по въпроса и всички да се поучим от отговорите.  В този форум съм се натъквал на не една тема, където горещо се дискутират теми, при които счетоводители с дългогодишна практика са на различно мнение.
#3 | 22.01.2023, 13:24
Публикации: 726 / 97
Това което сте подчертали го видях.  Това е още една странност ...

Сигурно ще срещате още "странности" при подхода, който имате. Тука е форум за взаимопомощ между колеги, а не за обучение . Успех ви желая и дано можете от много мнения да изберете правилното, а после и него проверете.
#4 | 22.01.2023, 14:18
Публикации: 4400 / 737
Дали пък не е възможно в ЗДДФЛ да са сгрешили алинеята?
stoyansbg, може да пробвате да направите писмено запитване до НАП, да видим какво ще отговорят :)
#5 | 22.01.2023, 14:25
Публикации: 30 / 1
 Благодаря, Бобо.  Може би ще го направя, но напоследък отговорите на НАП са като че са от изнесен call center.  Преди 10-ина години отговаряха доста по-смислено и обосновано.

Колибри, благодаря за пожеланията.  Ако форумът е за това, което казвате, не разбирам как успях да се регистрирам в него при условие, че не съм счетоводител.  И ако се очаква всички да сме счетоводители, защо получавам на лични съобщения оферти за платени счетоводни услуги от съфорумци?  В това няма нищо лошо разбира се и аз съм се възползвал от такива предложения, но явно форумът е отворен за всеки и съвсем не се очаква всички да сме счетоводители.  Успех и на Вас!
#6 | 22.01.2023, 14:35
Публикации: 4400 / 737
Стана ми интересно, та направих малко диагонално разследване.

Първоначалния ЗДДФЛ 95/2006
„Чл. 9 ал. 2 ... издават документ, съдържаш реквизитите по чл. 7 ал. 1 от Закона за счетоводството“. (Става въпрос за стария закон).

След приемане на новия ЗСч текстът се променя така:
ЗДДФЛ 95/2015
§17 от ЗСч: В чл. 9 ал. 2 на ЗДДФЛ думите „чл. 7“ се заменят с „чл. 6“.
Дотук всичко е наред, понеже „Чл. 6. (1) Първичният счетоводен документ, адресиран до външен получател…“

Но
ЗДДФЛ 104/2020
§79 от ЗИДЗДДС: Чл. 9 ал. 2 на ЗДДФЛ се изменя така: „.... съдържащ реквизитите по чл. 6 ал. 3 от ЗСч...“

И тук логиката свършва?


#7 | 22.01.2023, 14:40
Публикации: 726 / 97
Чл.9 и 10 ЗДДФЛ регламентират документиране на доходи на ФЛ и няма как да са вътрешнофирмени. При тях ще имаме и доставчик и получател на услугата.

 
 И ако се очаква всички да сме счетоводители, защо получавам на лични съобщения оферти за платени счетоводни услуги от съфорумци? 

Вероятно, за да Ви покажат, че с питането в общия форум е до време. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група