Консултантски договор с физическо лице

05.04.2023, 12:32 745 3

05.04.2023, 12:32
Публикации: 1 / 0
Здравейте група,

В момента работя на трудов договор за чуждестранна фирма, която има ЕООД клон в България. Българският клон се грижи за осигуровките и изплащането на заплатата. В предизвестие съм и договорът ще се прекрати по взаимно съгласие на 21 Април 2023.

Имам подписан договор с друга чуждестранна фирма встъпвайки от 1 май 2023, която няма клон в България и договорът е консултантски. Те ще се погрижат за изплащането на заплата всеки месец, а от мен се изисква да заплащам подоходен данък и да покривам вноските за национално осигуряване.

Казусът ми възлиза от това че като лице, което винаги е било под трудов договор трябва да стана самоосигуряващо се лица, и не съм наясно как, кога и къде трябва да внасям споменатите по-горе такси. Трябва ли да се регистрирам като "Самоосигуряващо се лице" към агенцията по приходите и всеки месец да подавам декларации към НАП, или трябва да си направя фирма и да наема счетоводител, който да се грижи за това срещу заплащане?

P.S. става въпрос за услуги в IT сферата
#1 | 05.04.2023, 12:53
Публикации: 11974 / 2191
 Трябва ли да се регистрирам като "Самоосигуряващо се лице" към агенцията по приходите и всеки месец да подавам декларации към НАП, или трябва да си направя фирма и да наема счетоводител, който да се грижи за това срещу заплащане?

Да, трябва да направите едно от двете.  :smile1:
#2 | 05.04.2023, 12:58
Публикации: 1231 / 73
Маже и да трябва да се регистрирате и по ЗДДС. Зависи от къде е чуждестранната фирма :smile1:
#3 | 05.04.2023, 13:34
Публикации: 145 / 2
1. Без фирма: Регистрация в Агенцията по вписванията-БУЛСТАТ - като свободна професия.
Регистрация в НАП, че започвате да сте самоосигуряващо се лице.
Зависи тази чуждестранна фирма в коя страна е може да се наложи и регистрация по ЗДДС.
В Гугъл има много писано: свободна професия, фрийлансър.

2. Фирма

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група