ЕТ и ЕООД - годишно приключване

08.04.2023, 09:20 830 4

08.04.2023, 09:20
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам следния казус и два въпроса:
Лице упражнява две дейности- едната като ЕТ, другата като ЕООД. Осигуряването като самоосигуряващо се лице върви през ЕИК-то на ЕООД на минимален осигурителен доход.
За 2022 г. ЕТ има  приход  - около 20 000 лв. Въпросите ми са:
1. Правилно  ли е внесените авансово осигурителни вноски да се приспаднат като разход при подаването на  годишната декларация по чл.50?
2. Трябва ли да се прави годишно изравняване на осигурителните вноски през ЕТ, въпреки че те минават през БУЛСТАТ-а на ЕООД?
Дано да съм задала правилно въпросите. Благодаря предварително на тези, които ще споделят мнение!
#1 | 08.04.2023, 09:38
Публикации: 9360 / 1574
1. Може да приспаднете осиг.вноски от облагаемия доход. (Не "разход", а "приспадане", но ефекта е същия :) )
2. Самоосигуряването е по ЕГН (нищо, че е чрез ЕИК на ЕООД). При годишното изравняване на осигурителния доход включвате всички доходи като СОЛ - и от ЕТ , и от ЕООД, и от друго, ако има
#2 | 09.04.2023, 20:56
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, имам следния казус и два въпроса:
Лице упражнява две дейности- едната като ЕТ, другата като ЕООД. Осигуряването като самоосигуряващо се лице върви през ЕИК-то на ЕООД на минимален осигурителен доход.
За 2022 г. ЕТ има  приход  - около 20 000 лв. Въпросите ми са:
1. Правилно  ли е внесените авансово осигурителни вноски да се приспаднат като разход при подаването на  годишната декларация по чл.50?
2. Трябва ли да се прави годишно изравняване на осигурителните вноски през ЕТ, въпреки че те минават през БУЛСТАТ-а на ЕООД?
Дано да съм задала правилно въпросите. Благодаря предварително на тези, които ще споделят мнение!
Има ли личен труд? Изравнява осигуровки на двете суми 20 000 + сумата на личния труд
#3 | 09.04.2023, 20:57
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, имам следния казус и два въпроса:
Лице упражнява две дейности- едната като ЕТ, другата като ЕООД. Осигуряването като самоосигуряващо се лице върви през ЕИК-то на ЕООД на минимален осигурителен доход.
За 2022 г. ЕТ има  приход  - около 20 000 лв. Въпросите ми са:
1. Правилно  ли е внесените авансово осигурителни вноски да се приспаднат като разход при подаването на  годишната декларация по чл.50?
2. Трябва ли да се прави годишно изравняване на осигурителните вноски през ЕТ, въпреки че те минават през БУЛСТАТ-а на ЕООД?
Дано да съм задала правилно въпросите. Благодаря предварително на тези, които ще споделят мнение!

Обърнете внимание и как ще вадите осигуровките, заради последователността.
#4 | 10.04.2023, 00:34
Публикации: 9360 / 1574
 Има ли личен труд? Изравнява осигуровки на двете суми 20 000 + сумата на личния труд
И защо "20000 +.…."?
20000 са приходите, а не печалбата :(
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група