Проверка от НАП за разлики от стотинки

24.07.2023, 08:55 1165 5

24.07.2023, 08:55
Публикации: 111 / 20
Здравейте!
Дойде ми едно искане по повод започнала проверка на фирмата. Поводът вероятно е сгрешени от нас няколко покупни КИ за 5г. назад, описани като фактури. Това добре,ще го коригираме.
Но в следващата точка на искането са изброени около 100 фактури, за които като почнах да ги гледам проблемът е , че ДДС или основа се разминават с по 2-3 стотинки между нашето осчетоводяване  и това на доставчика, като обикновено проблемът е,че в тяхната фактура ДДС не е сметнато правилно.
За тези 100 фактури ми искат копия... а ние имаме по 1000 покупки на месец, т.е. търсенето ще е някакъв ад. Как да се измъкна от ситуацията - съглсни сме да доплатим това ддс от стотинки,вероятно няма да излезе повече от 2-3лв общо.
Дайте идея как да постъпя, че направо се побърквам.
Поздрави!
#1 | 24.07.2023, 09:24
Публикации: 11984 / 2194
Здравейте,
за голямо съжаление каквото искат си го искат и това е. И аз имам подобно искане в една фирма - вярно, фактурите , които искат не са много, но документооборотът там е огромен и пада търсене и ровене - ужасно е просто. а в някои фактури не виждам и никакъв проблем - може би другата страна е осчетоводила нещо погрешно като цифра .
#2 | 24.07.2023, 09:41
Публикации: 247 / 41
В искането обикновено има телефон на данъчния. Звъннете, обяснете и може би ще срещнете разбиране. Наистина услията не оправдават очаквания ефект.
#3 | 24.07.2023, 09:43
Публикации: 11984 / 2194
 Звъннете, обяснете и може би ще срещнете разбиране.

Да, проявяването на разбиране е винаги в обратната посока - ние проявяваме разбиране, че трябва да представим, каквото желаят. Как иначе да се убедят в нашите твърдения ? В момента е в ход масова кампания по този повод.
#4 | 24.07.2023, 11:43
Публикации: 111 / 20
Звъннах... отговор - "Ами това ми пише в работна карта и за това го искам."
В момента трябва да ангажираме човек, на който заплатат му върви за други неща в дружеството, за да рови документи за стотинки. Съгласен съм да внесем петкратно повече от разликите, само и само да ни оставят на мира да си вършим работата.
Отделно в искането има неща за пълнеж, които са абсурдни. Ще копирам няколко да видите за какво става въпрос. Не знам как логично се отговаря на въпроси като:

11. Счетоводни документи и справки относно декларираните продажби в отчетните регистри по ЗДДС за
периода
14. Представете документи и счетоводни справки за периода
15. По какъв начин се осъществяват разплащанията с Вашите контрагенти
16.За проверявания период представете документи, доказващи обстоятелства във връзка с декларирани
освободени доставки /НИКОГА не сме декларирали такива/.
#5 | 24.07.2023, 13:49
Публикации: 247 / 41
Неравна е борбата. Аз си съставям обяснителна записка и чинно пиша по точките с "неприложимо" за тези, които не се отнасят до проверявана фирма. На ваше място бих сканирала една от проверяваните фактури и бих декларирала, че сме установили разликите и потвържаваме, че трябва да са така, както е описано в искането или нещо подобно. Успех!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група