Прехврърляне на отпуск пи чл.163 от КТ

26.07.2023, 09:25 1126 5

26.07.2023, 09:25
Публикации: 15 / 0
Здравейте, може ли потвърждение.
Детето е на 6 месеца вече, майката иска да прехвърли отпуката на бащата. Попълва се приложени 8 от НРВПО, попълва се Прил2 в частта запромяна на обстоятелствата, че прехвърля отпуската, нали така. Май до тук е вярно? Прехврълянето е считано от 31.07.2023г.
На 31.07.2023 майката се връща на работа и отработва този ден и считано от 01.08.2023г. майката започва работа в друга фирма. Трябва ли стария и новия работодател да подават нещо във връзка с прекратяването и съответно това, че е на нова работа. Тя реално няма ден без осигуряване, значи няма проблем нали така, и тези два документа са достатъчни. Благодаря
#1 | 26.07.2023, 15:36
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, може ли потвърждение.
Детето е на 6 месеца вече, майката иска да прехвърли отпуката на бащата. Попълва се приложени 8 от НРВПО, попълва се Прил2 в частта запромяна на обстоятелствата, че прехвърля отпуската, нали така. Май до тук е вярно? Прехврълянето е считано от 31.07.2023г.
На 31.07.2023 майката се връща на работа и отработва този ден и считано от 01.08.2023г. майката започва работа в друга фирма. Трябва ли стария и новия работодател да подават нещо във връзка с прекратяването и съответно това, че е на нова работа. Тя реално няма ден без осигуряване, значи няма проблем нали така, и тези два документа са достатъчни. Благодаря
  И на 01.08, отпускът по 163 за бащата се прекратява. И трите фирми ли нямат ТРЗ или само тази на майката в момента?
Направете всичко от 02.08, денят, следващ денят на постъпване на майката. От тази дата бащата да излезе в отпуск по чл.163. Иначе ще подавате документи като луди за два дни, а не си струва. Ако пък много държите да не се губят тези дни, трябва за един ден подаване, после прекратяване и после всички документи - за новия работодател на майката, за работодателя на бащата - два пъти - само за 31.07 и после от 01.08. Нужда от четене има тук сериозна.
#2 | 26.07.2023, 15:48
Публикации: 2116 / 147
Ако искате напишете списък от документи, който ще е при Вас, ако майката е при Вас, а другите счетоводители да се оправят.
#3 | 26.07.2023, 16:41
Публикации: 15 / 0
Аз съм нещо като ТРЗ в двете фирми на майката. Нямам касателство с работодателя на бащата. При мен има документ приложение 2 попълнено в частта за промяна в обстоятелствата, че считано от 31.07.2023 прехвърля майчинството на бащата, както и декларация/приложение 8, за ползване на отпуската по 163, ал.10 от бащата. Сега предстои да издам заповед за прекратяване считано от 01.08.2023, да подпишем и регистрираме в другата фирма ТД на 31.07, който да влезе в сила от 01.08.2023г. Преместването не е фиктивно и няма как да променям дати за съжаление. .  Прав/а сте, че има много за четене.
#4 | 01.08.2023, 16:46
Публикации: 15 / 0
Много благодаря за коментарите, но може ли да помоля за развснение дали наистина от 01.08.2023, т.е. първият работен ден на майката в новата фирма, може отново да прехвърли майчинството на бащата. Защото говорих с НОИ два пъти и ми казаха, че трябва да има 1 ден в осигуряване преди да прехвърли, като в този 1 ден майката си ползва 50% процента с приложение 2а, а втория път ми казаха, че трябва да има 2-3 дни в осигуряване без да се ползва обезщетение 50% и тогава да прехвърли. Аргументът, че трябвало системата да разпознае новия работодател и тогава да прехвърли не ми се струва много състоятелен. Разбирам донякъде, че трябва да се декларират един куп обстоятелства-нов стар осигурител, ок, добре ще ги декларирам, но защо пък трябва да има прекъсване на правото за получаване на обезщетение.
#5 | 02.08.2023, 13:54
Публикации: 2116 / 147
Много благодаря за коментарите, но може ли да помоля за развснение дали наистина от 01.08.2023, т.е. първият работен ден на майката в новата фирма, може отново да прехвърли майчинството на бащата. Защото говорих с НОИ два пъти и ми казаха, че трябва да има 1 ден в осигуряване преди да прехвърли, като в този 1 ден майката си ползва 50% процента с приложение 2а, а втория път ми казаха, че трябва да има 2-3 дни в осигуряване без да се ползва обезщетение 50% и тогава да прехвърли. Аргументът, че трябвало системата да разпознае новия работодател и тогава да прехвърли не ми се струва много състоятелен. Разбирам донякъде, че трябва да се декларират един куп обстоятелства-нов стар осигурител, ок, добре ще ги декларирам, но защо пък трябва да има прекъсване на правото за получаване на обезщетение.
  Пълни глупости. Трябва да започне да работи при новия, за да има право на прехвърляне. Работи един ден и прехвърля. Има право на обезщетение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група