Връщане в майчинство по време на изпитателен срок

22.08.2023, 03:53 512 3

22.08.2023, 03:53
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Имам следният казус, който много ме притеснява и бих искала да помоля за помощ.

- Детето ми е на 1 год. и 6 месеца т.е. аз съм втора година майчинство
- Реших да се върна на работа, но не при стария работодател. Тоест - напуснах и започнах на ново място.
- В изпитателен срок съм.
- Оказа се, че въпреки договорките новото място далеч не е това, което очаквах и положението е много зле.

Знам, че мога да се върна в майчинство, но въпросите ми са следните:
- Може ли работодателят да ми откаже да се върна в майчинство?
- При положение, че съм в изпитателен срок, от момента, в който кажа, че се връщам в майчинство, работодателят има ли право да ме уволни?
- В случай, че ме уволни - аз ще взимам майчинството, но как ще се води това в НОИ като брутен/нетен осигурителен стаж за периодът, в който съм в майчинство, но в същото време нямам работодател - не знам това възможно ли е изобщо.
#1 | 22.08.2023, 07:29
Публикации: 2979 / 397
Не

Да

В случай, че ви уволни, няма да вземате майчинство.

Въобще това разбиране, че майчинството се полага, не знам откъде е тръгнало. Ако не работиш и не си осигурен, няма обезщетения от НОИ.
#2 | 22.08.2023, 10:50
Публикации: 2 / 0
Здравейте и благодаря за отговора,

Не мисля, че се "полага" и затова казах, че не знам дали изобщо е възможно да си в майчинство без работодател. Явно не е, което е окей.
Не знам защо трябва веднага с лош тон - ситуацията не е приятна за никого, най-малко за мен.

Ако "Не" и "Да" са отговори на първите два въпроса, това малко ме обърква - Не може да ми откаже да се върна в майчинство, но може да ме уволни веднага и да не мога да се върна в майчинство?
#3 | 22.08.2023, 11:08
Публикации: 2979 / 397
Ситуацията е такава каквато е, за мен тя е без емоции, нормално е за вас да е така.

Да, законът го задължава да ви разреши отпуск за отглеждане на дете до 2 г., ако го поискате. Законът му разрешава в срока за изпитване да ви освободи по всяко време. Същата информация с повече думи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група