Прекратяване на договор след майчинство

16.09.2023, 00:10 1046 3

16.09.2023, 00:10
Публикации: 2 / 0
След приключване на 2 години майчинство работодателя казва , че няма място в момента за мен в обекта, в който съм работила преди майчинството(предлага ми работа в друг обект доста по- далечен).Какви са ми вариантите ?По кой член да искам да ме освободи , за да получавам по високо обещетение ?Имам ли право на някакви други компенсации от негова страна ?Как да се защитя и какво мога да искам от него ?
#1 | 16.09.2023, 08:30
Публикации: 9462 / 1601
Проблемът е, че това, което е изгодно за Вас не винаги е възможно или изгодно за работодателя.

Един идеален вариант, изгоден за Вас и неудобен за работодателя би бил чл.327, ал.3. Тогава имате право и на обезщетение за неспазено предизвестие и на пълна борса.

Скрит текст :

Проблемът е,  дали конкретната промяна е "промяна на работното място" и дали работодателят има право да извършва такава промяна. Зависи от конкретния Ви договор .


Друг вариант : чл.328, ал.1, т.12 "при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор". Без допълнително обезпечение от работодателя, но с право на "пълната" борса. И тук основанието е спорно и трудно доказуемо

Вариантът чл.71 е много удобен, но само ако договорът е бил със срок на изпитване и преди да излезете в майчинство сте работили по-малко от 6 месеца

Неизгодни за Вас (минимална борса) са чл. 325, Ал. 1, т.1 (взаимно съгласие), чл.326 (с предизвестие от Ваша страна) и чл.331 (срещу 4 заплати)

Има и още няколко варианта, но изискват повече време, сговорчив работодател, отработено време (заплати, осигуровки...)

Трябва да се има предвид, че от НОИ станаха много чувствителни към всякакви законови "врътки"  и почти винаги правят проверки при видимо нагласени условия на "изгодно" прекратяване на ТД.

Ако работодателят има желание (поне в 80 процента от случаите) може да Ви предложи добър вариант, съобразен с конкретното предприятие и дейността му.
#2 | 16.09.2023, 08:50
Публикации: 2 / 0
А “пълна” борса как се изчислява след майчинство ? Взима се дохода преди излизането ли или влизат и месеците, в които съм получавала майчинство?
#3 | 16.09.2023, 09:19
Публикации: 9462 / 1601
Ще се изчисли на база осигурителния доход от последните 24 месеца преди месеца на прекратяване на трудовия договор. За месеците, през които сте били в болничен и майчинство, ще се вземе доходът, от който е изчислено съответно обезщетение. За месеците, през които сте били в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, ще се вземе минималната работна заплата за съответния период
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група