Регистрация по ДДС при дейност - Авторско Право/Интелектуална Собственост

13.10.2023, 02:58 1294 12

13.10.2023, 02:58
Публикации: 5 / 1
Здравейте,

Допитах се до 4-5 счетоводителя и разговарях "не официанлно" с двама служители на НАП.
Всеки е на различно мнение - включително и служителите на НАП.

Казуса е следния:

Развивам онлайн бизнес с изработката на обучителни видео курсове. В сферата на графичнен дизайн.
Въпросът ми е дали при преминаване на границата заложена за регистрация по ЗДДС (100К BGN), трябва като физическо лице да подам за регистрация по ЗДДС, при положение, че това влиза в графа интелектуална собственост. Видеата и курсовете ги създавам от 0-та.

Пазарите са изцяло US, UK, China.  (Като посредник - website продава видеата ми и имам подписани договори за разрешение да препродават създадните от мен видеа. Запазвайки си правата над тях.)

За момента вече 3 години си подавам дан.декларация и си плащам данъка до стотинката. Декларацията я приемат - 60/40 в графата с облекчения за интелектуална собственост. Абсолютно никакви проблеми не съм имал до сега с подадената ми декларация и приемането и.

Като цяло ме съветват в момента в който мина прага на 100К BGN до 7 дневен срок да подам искане за регистрация по ЗДДС на физ.лице при което от НАП трябва да вземат решение.

Въпроса е дали подлежи на регистрация и плащане на ДДС такъв тип дейност?
Защото ако е така, по изгодно е да си направя дружество.
Ако това не е така, нямам нужда от дружество.

Не съм минал прага все още, но искам да се подготвя предварително и нещата да са ми чисти.

Благодаря!
#1 | 13.10.2023, 09:45
Публикации: 90 / 14
Според мен , и тук ще получите различни мнения
и затова становище на  НАП Ви е нужно писмено , т.е. или ги питате и чакате отговор , или /както ви съветват /когато достигнете прага пускате заявление за задължителна регистрация и те  ще ви откажат , ако не подлежите на такава .
#2 | 13.10.2023, 09:50
Публикации: 588 / 119
А получавате ли някакви услуги от фирми/физически лица извън България?
#3 | 13.10.2023, 10:05
Публикации: 4400 / 737
"website продава видеата" звучи като да получава услуги извън България?
#4 | 13.10.2023, 10:51
Публикации: 5 / 1
Различно е за различните сайтове.
Например единият от сайтовете директно продава видеата ми, взима си 30% и ми превежда останалите 70% по договор за предоставяне на лиценз за инт.собственост в/у видеата и разпространението им.

Другият website, метода му е по сложен. На месечна база всеки плаща да речем 4.99$. От 1000 човека * 4.99$ стават 4,990$. След което тези 4,990$ се плащат на авторите спрямо минутите гледани от целия сайт. Т.е ако имаме 10 автора и автор едно има 10,000 мин гледания а другите 0 мин гледания, автор едно получава 100% от приходите. Ако минутите са рвен брой за всеки автор 4,990$ се дели на 10.

Но главно сайтовете препродават интелектуалната собственост под формата на видеа, вземат комисионна и ти плащат останалото.

Поздрави и благодаря за коментарите.
#5 | 13.10.2023, 11:01
Публикации: 668 / 83
На мен ми е интересно (понеже не съм вещ) - вие нов графичен дизайн ли измисляте или просто правите обучение, на каквото сте се научили?
#6 | 13.10.2023, 11:27
Публикации: 588 / 119
Вероятно оборотът Ви за курсовете е извън обхвата на нашия ЗДДС и не подлежите на регистрация по чл.96 дори да стигнете прага от 100 000.
Обаче за услугите, които сайтовете Ви предоставят е трябвало да направите друг вид регистрация - по чл.97а - още преди да получите първата.
Консултирайте се с експерт по ЗДДС.
#7 | 13.10.2023, 11:39
Публикации: 4400 / 737
"website продава видеата" звучи като да получава услуги извън България?
Точно това имах предвид, но ДДС-то ми е далечна материя:

...Обаче за услугите, които сайтовете Ви предоставят е трябвало да направите друг вид регистрация - по чл.97а - още преди да получите първата.
#8 | 13.10.2023, 16:09
Публикации: 5 / 1
На мен ми е интересно (понеже не съм вещ) - вие нов графичен дизайн ли измисляте или просто правите обучение, на каквото сте се научили?

Изцяло нов и в процеса обяснявам кое как се прави и защо. Каква е логиката отзад, цветове и т.н.
#9 | 13.10.2023, 16:10
Публикации: 5 / 1
Вероятно оборотът Ви за курсовете е извън обхвата на нашия ЗДДС и не подлежите на регистрация по чл.96 дори да стигнете прага от 100 000.
Обаче за услугите, които сайтовете Ви предоставят е трябвало да направите друг вид регистрация - по чл.97а - още преди да получите първата.
Консултирайте се с експерт по ЗДДС.

Прочетох чл.97а. какъв вид регистрация визирате и как би повлияла? Просто не съм толкова на ясно с това. Ще се обърна и към експерт. Благодаря!
#10 | 15.10.2023, 14:45
Публикации: 2116 / 147
Прочетох чл.97а. какъв вид регистрация визирате и как би повлияла? Просто не съм толкова на ясно с това. Ще се обърна и към експерт. Благодаря!

Задължителна регистрация.
В какъв смисъл как би повлияла?
#11 | 17.10.2023, 00:13
Публикации: 5 / 1
Задължителна регистрация.
В какъв смисъл как би повлияла?

Какъв е смисъла от регистрация по ДДС ако дохода не е облагаем с ДДС?
Това не разбирам.

"Обаче за услугите, които сайтовете Ви предоставят е трябвало да направите друг вид регистрация - по чл.97а - още преди да получите първата."

От прочита на члена не разбрах защо това е нужно.
#12 | 18.10.2023, 17:14
Публикации: 2116 / 147
Всичко зависи от договорите.
Едно е да Ви посредничат за продажбите, а съвсем друго - да ги ползват и да ги продават от свое име.
Кой е клиента Ви е първия въпрос.
Мястото на клиента може да доведе до рег. по ДДС.
Отделно продажбата на стока, означава, че ставате директно търговец - ЕТ. Няма значение, че Вие сте създали тази стока.
Именно по тази причина ще продавам обучения през фирма, а не като свободна професия - за да не стана ЕТ. Разбираемо ли е? Намерете си юрист, който разбира английски и разбира от авторски права и заедно със счетоводителя ги изговорете нещата, защото може да стане много лошо.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група