Майчинство при безработица

18.10.2023, 16:57 546 3

18.10.2023, 16:57
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Бременна съм, но съм без работа от около 6 месеца. Иначе преди да остана без работа имам 7 години непрекъснат трудов стаж. Плащам редовно и здравноосигурителните си вноски.
Питането ми е - какво майчинство ми се полага в тази ситуация и какво мога да направя, за да вдигна стойността му през първата година? Самоосигуряване ли? Как по-точно се прави?
Благодаря!
#1 | 18.10.2023, 17:03
Публикации: 2116 / 147
Здравейте!
Бременна съм, но съм без работа от около 6 месеца. Иначе преди да остана без работа имам 7 години непрекъснат трудов стаж. Плащам редовно и здравноосигурителните си вноски.
Питането ми е - какво майчинство ми се полага в тази ситуация и какво мога да направя, за да вдигна стойността му през първата година? Самоосигуряване ли? Как по-точно се прави?
Благодаря!

Можете да станете самоосигуряващо се лице, но трябва нещо да умеете да правите. Имате ли Висше образование или да владеете занаят, или нещо друго?
#2 | 18.10.2023, 17:06
Публикации: 9381 / 1578
Първото условие да получавате майчинство /обезщетение за бременност и раждане/ е в деня преди първия болничен да сте осигурена за общо заболяване и  майчинство. Т.е. да работите на трудов договор, по договор за управление или да сте самоосигуряващо се лице с осигуряване за ОЗМ.
Плащането на задължителните здравноосигурителни вноскиима значение само до толкова, доколкото да не плащате за прегледите при лекаря.
Самото обезщетение се изчислява от средния осигурителен доход с вноски за ОЗМ 24 месеца назад. За времето, през което сте без работа /без осигуровки за ОЗМ/ се взема минималната работна заплата.
Извод - трябва Ви осигуряване /за обезщетение изобщо/ и с висок доход.
#3 | 18.10.2023, 20:47
Публикации: 2 / 0
Благодаря Ви за това, че се включихте, както и за информацията! 🍀
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група