Право на Втори ТД по чл 111 от КТ като Асистент на Инвалид с телк , СОЛ с Личен труд

03.11.2023, 21:06 2876 26

#20 | 03.11.2023, 21:06
Публикации: 1705 / 207
Благодаря на бонбонче за темата, в която намерих отговор и за моя казус.
Споделям го тук:
Здравейте,
Майка с близнаци, на едната 107 часа със срок до 25.11.2024 г. Другата близначка 82 часа със срок до 23.11.2024 г.
С два трудови договора ли да бъде или с един, ако бяха с една дата за срок на договора предполагам, че можеше с един договор, но сега ме затруднявате.
Дайте съвет!
Отговор:
Уважаеми госпожи и господа,
Съгласно разпоредбите на Кодекса на труда (КТ) е недопустимо сключване на два трудови договора с един и същи работодател за една и съща дейност.
Когато в семейството има две лица с увреждане, които ще ползват един асистент, може да се сключи само един трудов договор.
В описания случай с майката трябва да подпишете две споразумения с два план-графика и може да сключите само един трудов договор при спазване на разпоредбите на КТ – не повече от 8 часов работен ден със срок до 23.11.2019 г.
#21 | 06.11.2023, 09:00
Публикации: 2116 / 147
ХХХХХ, часовете се определят според отговорите, които се дават при попълване на въпросник за нуждата от ЧП.
В предвид присъствената форма, която попълвам за по-голямото ми дете и начинът, по който изглежда, няма как да се приложи СИРВ.
Даже има указания да попълваш всеки ден примерно 5 часа, а накрая- обща сума -102 часа, както са определени часовете по ТД.
Не знам нуждите на конкретното лице, но ако все още може бонбонче да работи на 8 часа, не е задължително да поема всички часове като ЛА.
Аз на този етап се въздържам да ставам ЛА на по-малкото ми дете, въпреки че е с ЧП. Не съм попълвала и въпросник.
  Има как да се приложи СИРВ, но трябват знания за работно време, каквито явно липсват. Попълването на отработените часове е присъствена форма, не е регламентиране на работното време на личните асистенти. Друг е въпроса, че асистентите са хиляди, а заплатите им се обработват от хора, които нямат съответното образование и получават 800 лв. заплата. Няма как да се очаква адекватност при това положение.
#22 | 06.11.2023, 10:15
Публикации: 313 / 0
Стига да има наистина определена работа и да знае ТРЗ-то какво да направи.

Тоест, какво имате в прев.двид с това за ТРЗ то.  Стандартно назначаване и освобождаване , или има разлика когато е студент . Другите лица които назначаваме и освобождаваме по този член за извършване на определена работа , при тях си се действа стандартно. ТД, уведомление за сключване, Заповед за прекратяване, уведомрение за прекратяване по съответните членове  и т н. Притеснявам се сключването на трудов договор да не навреди на обучаващия се редовна форма.
#23 | 06.11.2023, 10:28
Публикации: 266 / 67
Притеснявам се сключването на трудов договор да не навреди на обучаващия се редовна форма.
Няма нищо притеснително. Това, което трябва да направи студента-раборник е да уведоми своеврвменно университета, за да му спрат ЗО от там докато е осигурен по ТД
#24 | 06.11.2023, 10:35
Публикации: 1705 / 207
  Има как да се приложи СИРВ, но трябват знания за работно време, каквито явно липсват. Попълването на отработените часове е присъствена форма, не е регламентиране на работното време на личните асистенти. Друг е въпроса, че асистентите са хиляди, а заплатите им се обработват от хора, които нямат съответното образование и получават 800 лв. заплата. Няма как да се очаква адекватност при това положение.
t.trifonov66 , според мен това се прави съвсем умишлено.Ако трябва да се мине на СИРВ и да се спазва чл.152 и чл.153 от КТ, на всеки ЧУ с ЧП трябва да бъдат назначени по двама ЛА.
Едва ли държавата би поела този финансов ресурс.
#25 | 06.11.2023, 10:42
Публикации: 2116 / 147
Тоест, какво имате в прев.двид с това за ТРЗ то.  Стандартно назначаване и освобождаване , или има разлика когато е студент . Другите лица които назначаваме и освобождаваме по този член за извършване на определена работа , при тях си се действа стандартно. ТД, уведомление за сключване, Заповед за прекратяване, уведомрение за прекратяване по съответните членове  и т н. Притеснявам се сключването на трудов договор да не навреди на обучаващия се редовна форма.
  Трябва да знаете как се определя работата и дали е възможно въобще такъв договор
#26 | 06.11.2023, 10:43
Публикации: 2116 / 147
t.trifonov66 , според мен това се прави съвсем умишлено.Ако трябва да се мине на СИРВ и да се спазва чл.152 и чл.153 от КТ, на всеки ЧУ с ЧП трябва да бъдат назначени по двама ЛА.
Едва ли държавата би поела този финансов ресурс.
  Не мисля, но е дълго за обясняване, а нямам това време за жалост, колега.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група