Ваучери за храна при допълнителен трудов договор

16.11.2023, 15:44 1254 11

16.11.2023, 15:44
Публикации: 88 / 1
Здравейте, ръководството обмисля да започне раздаването на ваучери за храна до 200 лв. на месец. Понеже имаме 2 служители, които са на допълнителен трудов договор при нас на по 2 и по 3 часа, как стои въпроса с раздаването на ваучери за тях, полагат ли им се? Ако не им се раздадат, ще бъде ли нарушено правилото за общодостъпност и евентуално да има проблеми от страна на НАП?
#1 | 16.11.2023, 17:25
Публикации: 4335 / 711
Полагат се, разбира се.
#2 | 16.11.2023, 18:17
Публикации: 668 / 83
И аз се чудя, то от НАП , някога имали ли са нещо против на служителите да им плащат , дори и грешно? Изключвам плащания във връзка с последващи измами - като осигурителни права и други.
#3 | 17.11.2023, 08:52
Публикации: 180 / 3
Добро утро!
Включвам се към темата , но за работещ по чл. 114. Работно време : всеки вторник и петък  в месеца. На работещите с норм. работно време - 8 часов раб.ден даваме по 200 лв. ваучери.
Питането ми е за размера на неговите ваучери - 200 или пропорционално на работните му дни съгл договора? Благодаря предварително ! :smile1:
#4 | 17.11.2023, 09:25
Публикации: 310 / 38
Зависи на какъв принцип ги давате - на всички, без значение от отработените дни или само за присъствени дни.
#5 | 17.11.2023, 09:31
Публикации: 2116 / 147
Добро утро!
Включвам се към темата , но за работещ по чл. 114. Работно време : всеки вторник и петък  в месеца. На работещите с норм. работно време - 8 часов раб.ден даваме по 200 лв. ваучери.
Питането ми е за размера на неговите ваучери - 200 или пропорционално на работните му дни съгл договора? Благодаря предварително ! :smile1:
  От работодетяля или от ОС на работниците е определено как ще се дават. Какво пише там?
#6 | 17.11.2023, 11:28
Публикации: 180 / 3
На всички, ....но до сега не сме имали Договор на такова основание...Реално този човек няма и половин месец да работи....и да му даваме еднакво с другите.... :hmmm:
#7 | 17.11.2023, 11:48
Публикации: 668 / 83
На всички, ....но до сега не сме имали Договор на такова основание...Реално този човек няма и половин месец да работи....и да му даваме еднакво с другите.... :hmmm:

Замисли се и защо се нарича социален разход и каква му е идеята.
#8 | 17.11.2023, 19:12
Публикации: 4335 / 711
Замисли се и защо се нарича социален разход и каква му е идеята.
:good:
#9 | 18.11.2023, 10:02
Публикации: 56 / 4
Във вътрешните правила на фирмата следва да прецизирате различните случаи.
Вижте НАП Изх.№ 26-Ш-10 от 10.01.2020г. - "Прилагането на данъчното и осигурително законодателство при предоставяне на ваучери за храна."
#10 | 18.11.2023, 14:12
Публикации: 4335 / 711
Този текст от цитираното писмо:

"В описания случай се касае за социална придобивка, която поради своето естество (свързана е с храненето) предполага наетото лице да се явява на работа, т.е. я би изпълнила своята цел и ако получаването ѝ е съобразено с отработените дни... За да се спази принципът на общодостъпност, ваучерите за храна трябва да са в еднакъв размер (т.е. да се определи сума за отработен ден) и на еднаква база (реално отработени дни)... Това означава, че изискването за общодостъпност е спазено, когато предоставянето на ваучерите за храна се обвържат с отработените дни през месеца и не се предоставят на лица в отпуск по болест, майчинство или неплатен отпуск..."

силно противоречи на дългогодишните писма на НАП, че ваучерите, понеже са социални разходи, не трябва да се обвързват с работното време и въобще престирането  на труд, а да се дават на всичко по равно (понеже са социални разходи, а не разходи за труд). Любопитен съм коя е причината НАП да промени становището си?!?

Това пък "предполага наетото лице да се явява на работа" въобще няма нищо общо с ваучерите за храна, които по принцип се използват в супермаркетите извън работното място и извън работното време. Сигурно единици са предприятията, които имат вътрешни магазини, че да се пазари в тях с ваучери. Получава се някаква смесица между ваучерите и осигуряването на храна в столовата, например.


#11 | 20.11.2023, 14:18
Публикации: 2116 / 147
Този текст от цитираното писмо:

"В описания случай се касае за социална придобивка, която поради своето естество (свързана е с храненето) предполага наетото лице да се явява на работа, т.е. я би изпълнила своята цел и ако получаването ѝ е съобразено с отработените дни... За да се спази принципът на общодостъпност, ваучерите за храна трябва да са в еднакъв размер (т.е. да се определи сума за отработен ден) и на еднаква база (реално отработени дни)... Това означава, че изискването за общодостъпност е спазено, когато предоставянето на ваучерите за храна се обвържат с отработените дни през месеца и не се предоставят на лица в отпуск по болест, майчинство или неплатен отпуск..."

силно противоречи на дългогодишните писма на НАП, че ваучерите, понеже са социални разходи, не трябва да се обвързват с работното време и въобще престирането  на труд, а да се дават на всичко по равно (понеже са социални разходи, а не разходи за труд). Любопитен съм коя е причината НАП да промени становището си?!?

Това пък "предполага наетото лице да се явява на работа" въобще няма нищо общо с ваучерите за храна, които по принцип се използват в супермаркетите извън работното място и извън работното време. Сигурно единици са предприятията, които имат вътрешни магазини, че да се пазари в тях с ваучери. Получава се някаква смесица между ваучерите и осигуряването на храна в столовата, например.
  Точно така. НАП явно до сега са имали нормални юристи, които са знаели какво е социален разход по смисъла на КТ на ЗКПО. Сега вече под натиск на собствениците на фирми, написаха тази новата глупост, която не кореспондира със законодателството и с принципното положение какво е социален разход, най-вече по смисъла на ЗКПО. ОС на работниците може да си реши нещо различно, но за ЗКПО няма как да стане- там е за всеки, без оглед на време, вид договор и т.н.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група