Напускане на работа и ваучери за храна

17.11.2023, 12:06 2461 11

17.11.2023, 12:06
Публикации: 3 / 0

Здравейте,

В предизвестие съм до 01.01.2024г. От HR отдела любезно ме уведомиха, че няма да получа ваучери за декември, независимо че ще съм на работа през целия месец. Това било вътрешно правило за напускащи служители  :hmmm:
Имат ли законно основание? Аз имам ли законно основание да си изискам ваучерите?
#1 | 17.11.2023, 12:15
Публикации: 668 / 83
Любезно им кажи, че нищо не разбираш от ваучери и любезно, ще помолиш ГИТ, НАП, НОИ и т.н. да проверят случая.
#2 | 17.11.2023, 14:54
Публикации: 2976 / 397
Сигурно ли е, че ваучерите са за декември? Да не би да ви ги дават месец за месец.
В противен случай се дължат, разбира се
#3 | 17.11.2023, 14:55
Публикации: 3 / 0

Да, за декември са, дават ни ги за предходен месец след 15то число на следващия месец
#4 | 20.11.2023, 08:52
Публикации: 314 / 38
Има един необмислен сякаш момент в Наредба 7 относно ваучерите на напуснали служители. Вижте първо какво пише във Вътрешните правила, щом така са казали.

Чл. 14.
(4) Всеки ползвател, който е получил ваучери за храна, е длъжен да върне на работодателя неизползваните ваучери за храна при прекратяване на трудовото правоотношение или договора за управление.

При раздаването Вие вече ще сте напуснал служител.
#5 | 20.11.2023, 10:02
Публикации: 3 / 0

Благодаря за коментара, Janѐ.

Да, към момента на раздаване на ваучерите аз ще съм вече бивш служител, но не мисля, че е моя вината, че не ги раздават в текущ месец, когато съм настоящ служител. При назначаването ми през месец януари аз не получих ваучери, защото тогава раздаваха за месец декември, когато все още не съм била служител. Някак си се чувствам ''изиграна'' предвид че за 12 месечен договор ще получа ваучери за 11 месеца ...
При разделите ми с предходни работодатели това никога не се е случвало и съм си получавала ваучерите дори и след физическото ми напускане. В този смисъл не съм убедена доколко са законни действията на настоящия ми работодател и до каква степен има смисъл да се ''боря'' да си получа ваучерите. Въпросът е принципен.
Благодаря на всички, които ме изчетоха и се включиха, вече ставам досадна сама на себе си  :smile1:
#6 | 20.11.2023, 14:12
Публикации: 2116 / 147
Има един необмислен сякаш момент в Наредба 7 относно ваучерите на напуснали служители. Вижте първо какво пише във Вътрешните правила, щом така са казали.

Чл. 14.
(4) Всеки ползвател, който е получил ваучери за храна, е длъжен да върне на работодателя неизползваните ваучери за храна при прекратяване на трудовото правоотношение или договора за управление.
Ако имах време, бих сезирала ВАС с искане да отмени този текст, който противоречи на КТ и на принципите на справедливостта.
При раздаването Вие вече ще сте напуснал служител.
#7 | 20.11.2023, 14:14
Публикации: 2116 / 147
Бих ги сезирал, защото напоследък всяко беззаконие много дразни.
Приеха сума извънреден труд, приема годишно изравняване при сумирано - една година, приемат всеки ден някаква глупост и несправедливост.
И се надяват, че почтените хора ще се уморят да се борят с вятърни мелници и мафията ще си прави каквото иска.
Тъпанари!!!
#8 | 20.11.2023, 15:37
Публикации: 668 / 83
Благодаря за коментара, Janѐ.

Да, към момента на раздаване на ваучерите аз ще съм вече бивш служител, но не мисля, че е моя вината, че не ги раздават в текущ месец, когато съм настоящ служител. При назначаването ми през месец януари аз не получих ваучери, защото тогава раздаваха за месец декември, когато все още не съм била служител. Някак си се чувствам ''изиграна'' предвид че за 12 месечен договор ще получа ваучери за 11 месеца ...
При разделите ми с предходни работодатели това никога не се е случвало и съм си получавала ваучерите дори и след физическото ми напускане. В този смисъл не съм убедена доколко са законни действията на настоящия ми работодател и до каква степен има смисъл да се ''боря'' да си получа ваучерите. Въпросът е принципен.
Благодаря на всички, които ме изчетоха и се включиха, вече ставам досадна сама на себе си  :smile1:

То за това - трябва да се направи един списък с некоректни фирми и като се видят там, предполагам, бързо ще си променят политиката.
#9 | 29.11.2023, 14:39
Публикации: 1 / 0
Извинявам се, че се включвам и аз по-темата, но аз пък имам друг проблем. Работодателя и работниците на общо събрание са приели точка която е доста странна и не съм убедена, че е законосъобразна, затова ако някой има идея ще се радвам да ми отговори.
Цитирам: "Ваучерите за храна ще се получават: по преценка и инициатива на работодателя могат да се предоставят ваучери за храна на работници или служители и следващия месец след прекратяването на трудовите им договори, поради изключителни заслуги."
Само да кажа, че при нас ваучерите се получават за текущия месец. Т.е. работник напуска през януари, а ние му даваме ваучери и през месец февруари, заради изключителни заслуги.
#10 | 29.11.2023, 15:26
Публикации: 4400 / 737
Принципно ваучери могат да се дават по най-разнообразни начини и суми, друг е въпросът дали ще са признати за необлагаеми. Не знам какво мислят НАП, но в случая напусналият вече не е "наето лице" (чл. 209 ал. 1) във фирмата и не му се полагат. Все едно да ги дадат на първия срещнат на улицата. Би трябвало да са облагаеми, което обезсмисля упражнението. По-добре да му начислят бонус в последната заплата.
#11 | 29.11.2023, 17:07
Публикации: 2976 / 397
Дайте им каквото намерите за добре, не са социални.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група