Прекратяване на трудов договор

27.11.2023, 06:02 1015 7

27.11.2023, 06:02
Публикации: 3 / 0
Здравейте, предстои ми да пусна предизвестие с едномесечен срок за прекратяване на трудовият ми договор. Ще подам заявлението си за прекратяване на 28-ми Ноември и трябва да бъда освободена на 29-ти Декември. На 29-ти ще започна нова работа и заповедта ми за освобождаване е необходимо да бъде оттогава.  Това, което ме притеснява е, че 28-ми и 29-ти Декември са единствените работни дни между Коледа и нова година и е възможно целият офис да излезе в отпуск през тези два дни. Мога ли да поискам от тях да получа заповедта за напускане по-рано, тоест на 22-ри Декември и да бъда освободена от 29-ти? Имам ли някакво законово право ,ако ми е издадена заповед за освобождаване от 2 ри Януари, да претендирам за некоректно освобождаване или трябва да разчитам единствено на тяхната добра воля да бъда освободена от 29ти Декември?
#1 | 27.11.2023, 08:30
Публикации: 266 / 67
Щом предизвестието изтича на 28-ми, ттябва да Ви освободят от 28-ми. Няма "добра воля" . Заповедта може да бъде издадена по-рано, не е проблем. Дори е честа практика.
Внимавайте с броенето на дните. Като подадете предизвестието и то е прието (с документирана дата) , следващия ден се брои за първи. Проверете в договора дали предизвестието е един месец или 30 дни (календарни).
#2 | 27.11.2023, 09:29
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора. Доколкото знам се попълва заявление, в което се посочва 30 дневен срок. Типова е. Мисълтта ми беше ,че ако те не работят на 29 ти Декември и аз отида на 2 ри Януари , не могат ли да кажат, че не са имали време да ме освободят заради вакнцията и затова няколко дни по-късно?
Правилно ли Ви разбрах, че не е проблем да си получа заповедта на 22 ри Декември примерно и да ходя на работа до 28ми или имахте предвид просто да ми я изготвят предварително и да я получа след празниците( това в случай ,че на 29ти не работят
#3 | 27.11.2023, 09:34
Публикации: 2116 / 147
Благодаря за отговора. Доколкото знам се попълва заявление, в което се посочва 30 дневен срок. Типова е. Мисълтта ми беше ,че ако те не работят на 29 ти Декември и аз отида на 2 ри Януари , не могат ли да кажат, че не са имали време да ме освободят заради вакнцията и затова няколко дни по-късно?
Правилно ли Ви разбрах, че не е проблем да си получа заповедта на 22 ри Декември примерно и да ходя на работа до 28ми или имахте предвид просто да ми я изготвят предварително и да я получа след празниците( това в случай ,че на 29ти не работят
Няма пречка и на деня на входиране на заявлението да Ви издадат заповедта и да Ви я връчат. На 22.12, никакъв проблем да Ви я връчат и от 29-ти да не сте техен работник.
#4 | 27.11.2023, 11:32
Публикации: 65 / 1
Заповед днес 22.12.23 г., прекратяване считано от 29.12.2023 г.  Ако работите по график през празничните дни, си работете до 28-ми и на 29-ти вече не сте техен служител. От 29.12. спокойно могат да ви назначат на другото място.
#5 | 28.11.2023, 06:25
Публикации: 3 / 0
Благодаря много на всички за отговорите. Имам един последен въпрос. Трудовата книжка не мога да я взема по-рано, нали? Трябва да изчакам да изтече срока на предизвестието или?
#6 | 28.11.2023, 09:03
Публикации: 11974 / 2191
 Трудовата книжка не мога да я взема по-рано, нали?

Ако искате да си я вземете приключена не можете.
#7 | 28.11.2023, 10:35
Публикации: 2116 / 147
Благодаря много на всички за отговорите. Имам един последен въпрос. Трудовата книжка не мога да я взема по-рано, нали? Трябва да изчакам да изтече срока на предизвестието или?

Незаконно е да потвърдят факти, които още не са се проявили в правния мир, т.е. да извършат невярно документиране в длъжностно качество.
Във века на модерните технологии, няма да е проблем да подпишете, че сте съгласни да Ви я изпратят, а по ел. поща да пратят на колегата сканирано приключване и попълненото до момента.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група