Невнесени ЗО от работник в неплатен отпуск по негово желание повече от 30 дни

29.11.2023, 10:47 1567 27

29.11.2023, 10:47
Публикации: 26 / 1
Здравейте,
Имам работник в неплатен отпуск по негово желание, който продължава повече от 30 дни в 2023г. Работодателят начислява здравни за сметка на работника, и ги внася редовно. Поискали сме ги от работника - той отказа да ги внесе. Няма как и да ги уддържим, защото няма заплата за получаване и мисля че възможно и да откаже да подпише съгласие по чл. 272 КТ.  Той бурно и неколкократно каза че няма да внася нищо.....  Смятам здравните осигуровки за негова сметка, възникнали 2023, да ги отпиша в края на годината така:
609/421, като посоча сумата в увличение на финасовия резултат
Моля за мнение!
#1 | 29.11.2023, 10:55
Публикации: 668 / 83
И аз така правя, ама по едно време, почнах да си мисля, то не им ли правя дарение :)
#2 | 29.11.2023, 11:08
Публикации: 26 / 1
А какво мислите да ги отписвате така:
2023 - седят си в 421 задължение
2024 пак
2025 пак
2026 - на тратата година ги отписваме, ама без увеличение
Аз не съм съгласна с това, защото предприятието плаща нещо което не е разход на предприятието, а е чужд разход. Демек и след третата година пак ще са УФР.
Понеже това е обичайната практика в предприятието в което работя, ама на мен не ми е  много ОК така да продължава. Реших да видя и друго мнение преди да клажа на одитора си - СТИГА така.
#3 | 29.11.2023, 13:14
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,
Имам работник в неплатен отпуск по негово желание, който продължава повече от 30 дни в 2023г. Работодателят начислява здравни за сметка на работника, и ги внася редовно. Поискали сме ги от работника - той отказа да ги внесе. Няма как и да ги уддържим, защото няма заплата за получаване и мисля че възможно и да откаже да подпише съгласие по чл. 272 КТ.  Той бурно и неколкократно каза че няма да внася нищо.....  Смятам здравните осигуровки за негова сметка, възникнали 2023, да ги отпиша в края на годината така:
609/421, като посоча сумата в увличение на финасовия резултат
Моля за мнение!

Първо сте набутали работодателя да внася осигуровки, които не дължи, защото не знаете как да напишете Д1 и Д6, а после искате и да ги осчетоводявате като разход?
#4 | 29.11.2023, 13:15
Публикации: 2116 / 147
А какво мислите да ги отписвате така:
2023 - седят си в 421 задължение
2024 пак
2025 пак
2026 - на тратата година ги отписваме, ама без увеличение
Аз не съм съгласна с това, защото предприятието плаща нещо което не е разход на предприятието, а е чужд разход. Демек и след третата година пак ще са УФР.
Понеже това е обичайната практика в предприятието в което работя, ама на мен не ми е  много ОК така да продължава. Реших да видя и друго мнение преди да клажа на одитора си - СТИГА така.
  Сериозно ли ДЕС Ви е дал съвет да ги внасяте всеки месец, без работника да ги е платил? Много зле
#5 | 29.11.2023, 13:16
Публикации: 2116 / 147
И аз така правя, ама по едно време, почнах да си мисля, то не им ли правя дарение :)

А защо правите така, след като не се прави така и проблем няма работодателя.
Проблем е имал при наемане на счетоводителя, който не познава закона.
#6 | 29.11.2023, 13:21
Публикации: 9370 / 1574
Първо сте набутали работодателя да внася осигуровки, които не дължи, защото не знаете как да напишете Д1 и Д6,
Лично аз никъде в Д1 за работник /код 01 или 28/ не видях къде да сложа отметка, за плащане или неплащане  на ЗО.
Бихте ли разкрили тайната как да попълним Д1 и Д6 за работник в неплатен, който не си плаща здравните, така че в Д6 да не излиза задължение?
#7 | 29.11.2023, 14:10
Публикации: 26 / 1
В неплатен е защото няма работа.
Аз в този случай казвам че работодателя следва да пусне работника в неплатен ама по желания на работодателя. И после оттам е ясно. Ама "предните" искали неплатен по желания на работника и сега така го правим......
После чакаме 3 години и отписваме задължението за здравни на работника. Чакам 3 години за да не било УФР. То си е увеличение по принцип и след 3 години и след 100 пак така.... ама айде.

#8 | 29.11.2023, 14:25
Публикации: 2116 / 147
В неплатен е защото няма работа.
Аз в този случай казвам че работодателя следва да пусне работника в неплатен ама по желания на работодателя. И после оттам е ясно. Ама "предните" искали неплатен по желания на работника и сега така го правим......
После чакаме 3 години и отписваме задължението за здравни на работника. Чакам 3 години за да не било УФР. То си е увеличение по принцип и след 3 години и след 100 пак така.... ама айде.
  И защо е нужно, ако е така? Ако работодателят незаконно го е "натирил" в неплатен, то тогава счетоводителят прави ПКО и ги "внася" и не твори глупости. Ако работникът наистина сам е поискал да е в неплатен по чл.160, ал.1 от КТ, то тогава подаваме Д1 с нула и чак като ги внесе, коригираме Д1.
#9 | 29.11.2023, 14:26
Публикации: 588 / 119
И двата варианта стават. Ако се отпише преди изтичане на давностния срок се посочва в увеличение на ДФР. Иначе е данъчно признат разход по отписване на вземане.
Но давността защо да е 3 години?
#10 | 29.11.2023, 14:51
Публикации: 26 / 1
Не мога да ги "внеса в касата" защото касата ми е реална..... :smile1: :smile1: :smile1: :smile1:
ИМА ТАКИВА ФИРМИ
#11 | 29.11.2023, 15:05
Публикации: 668 / 83
А защо правите така, след като не се прави така и проблем няма работодателя.
Проблем е имал при наемане на счетоводителя, който не познава закона.
Искаш ли да спреш да квалифицираш хората , или ще те помоля, към мен тия простотии да ми ги спестиш. Можеш да говориш по темата и до там. Не е твоя работа, кой съм и какво правя.
Или заповядай при работодателя ми да го решим този въпрос!
И не само аз ти пиша, има оплаквания за държданието ти в целия форум, та се замисли - на теб ли да вярвам?
#12 | 29.11.2023, 15:07
Публикации: 26 / 1
И двата варианта стават. Ако се отпише преди изтичане на давностния срок се посочва в увеличение на ДФР. Иначе е данъчно признат разход по отписване на вземане.
Но давността защо да е 3 години?
При неплатен отпуск "по желание на работника" има задължение на работника за здравни осигуровки. Не са разход на предприятието и затова сумата им е  УФР. Мога да ги отпиша.  Ако чакам 3 години да ги отпиша те пак ще си останат чужд разход и пак ще са УФР. Няма смисъл от чакането. Това мисля аз.
Ако се отпишат преди давностен срок (3 или 5г.) е УФР, ако е след давностния срок няма УФР - това е ОК.
НО здравните осигуровки не са разход на предприятието и не виждам защо ще чакам давностен срок. Дали това е вярно, не съм сигуна и искам и други менния.
#13 | 29.11.2023, 15:17
Публикации: 2116 / 147
При неплатен отпуск "по желание на работника" има задължение на работника за здравни осигуровки. Не са разход на предприятието и затова сумата им е  УФР. Мога да ги отпиша.  Ако чакам 3 години да ги отпиша те пак ще си останат чужд разход и пак ще са УФР. Няма смисъл от чакането. Това мисля аз.
Ако се отпишат преди давностен срок (3 или 5г.) е УФР, ако е след давностния срок няма УФР - това е ОК.
НО здравните осигуровки не са разход на предприятието и не виждам защо ще чакам давностен срок. Дали това е вярно, не съм сигуна и искам и други менния.
  Не са разход, а са вземане. Кой казва, че само за разходите чакаме срокове?
#14 | 29.11.2023, 15:20
Публикации: 2116 / 147
Не мога да ги "внеса в касата" защото касата ми е реална..... :smile1: :smile1: :smile1: :smile1:
ИМА ТАКИВА ФИРМИ

Реална каса, а нереален НО. А защо има ЗАДЪЛЖЕНИЕ? Защото счетоводителят НЕ ЗНАЕ , че Д1 със задължение се подава СЛЕД ВНАСЯНЕТО НА ОСИГУРОВКИТЕ ОТ РАБОТНИКА.
Коментарите наистина са излишни и са енергия в пустото.
#15 | 29.11.2023, 15:52
Публикации: 26 / 1
Да не зная. Питах и отговори. Благодаря. Почвам да търся как да стане това Д1 с платени задължения. Пак Благодаря.
#16 | 29.11.2023, 16:08
Публикации: 2116 / 147
Да не зная. Питах и отговори. Благодаря. Почвам да търся как да стане това Д1 с платени задължения. Пак Благодаря.
Можеш да направиш корекция на Д1 и Д6 в намаление, поне за 2м. назад, а и за другото става, но след предписание от НОИ. Както при всяка грешка.
#17 | 29.11.2023, 16:15
Публикации: 26 / 1
Да това го знам.
По-интересно ми беше за Д1 решението. Ако правилно съм разбрала:
1. Има НО по желание на работодателя- там е ясно
2. Има НО по желание на работник, то тогава пускам нулево Д1, работника внася ЗО и пускам правилна Д1 и корекцията на Д6.
Къде да прочета за законовата възможност да направя така?
#18 | 29.11.2023, 16:19
Публикации: 26 / 1
"Не са разход, а са вземане. Кой казва, че само за разходите чакаме срокове?"
Аз мисля че са разходи защото плащам нечии осигуровки - затова вечно ще са УФР.
Сега виждам че някои колеги ги виждат като "вземане от работник". И тогава наистина чакам давностен срок за да ги отпиша без да регулирам резултата. Ама нали затова е този форум!
#19 | 29.11.2023, 16:33
Публикации: 2116 / 147
Да това го знам.
По-интересно ми беше за Д1 решението. Ако правилно съм разбрала:
1. Има НО по желание на работодателя- там е ясно
2. Има НО по желание на работник, то тогава пускам нулево Д1, работника внася ЗО и пускам правилна Д1 и корекцията на Д6.
Къде да прочета за законовата възможност да направя така?

Ами в ЗЗО си пише - КОЙ Е ЗАДЪЛЖЕНОТО ЛИЦЕ за тези осигуровки.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група